چرا تجربه Octopath Traveler 2 برای طرفداران نقش آفرینی ضروری است

چرا تجربه Octopath Traveler 2 برای طرفداران نقش آفرینی ضروری است شخصیت‌های بازی اوکتوپث تراولر 2

موفقیت و عملکرد بازی نقش آفرینی جدید اسکوئرانیکس بر کسی پوشیده نیست. اما این بازی شاهکار هنوز به جایگاه حقیقی خود نرسیده است و حداقل در کشور ما خیلی مهجور مانده. در این مقاله ضمن معرفی بازی Octopath Traveler 2 به تاریخچه مجموعه و مقایسه بازی با قسمت نخست خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که چرا تجربه Octopath Traveler 2 برای طرفداران نقش آفرینی ضروری است.

شرکت ژاپنی Square Enix در توسعه بازی نقش آفرینی Octopath Traveler 2 بسیار خلاقانه عمل کرده است. عنوانی که توسط همان استودیو سازنده بازی نخست، Acquire ساخته شده، استودیوای که در بین گیمرهای حرفه‌ای به واسطه خلق Way of the Samurai شناخته می‌شود و زیر نظر «تومویا آسانو» به هنرنمایی می‌پردازند. بازی نخست عنوانی بود که سبک گرافیکی HD-2D را معرفی کرد، سبکی که ظاهر پیکسل آرت را با مدل‌سازی سه بعدی در سبکی مدرن که عطر و بوی زیبای گذشته را در خود دارد ترکیب می‌کند و زمانی که در تابستان ۲۰۱۸ روی نینتندو سوییچ عرضه شد به موفقیت تجاری بزرگی دست یافت و در طول زمان بیش از ۲ میلیون نسخه فروخت.

نوشتار مرتبط:  بررسی بازی Octopath Traveler 2 

با این حال، ما جنبه‌هایی داشتیم که در بازی نخست دوست نداشتیم مانند رکود زیاد در روایت و مکانیسم تکراری، به عنوان مثال داستان‌های بازی برای هر شخصیت از چهار فصل تشکیل شده بودند که هر کدام به مواجهه با یک باس به شکل رباتیک که خسته کننده است، ختم می‌شدند.

وقتی Octopath Traveler II را در نگاه اول دیدیم، فکر کردیم که این یک بازی است که بیشتر موارد مشابه را ارائه می‌دهد، زیرا همان شخصیت گرافیکی، همان ایده پشت داستان سرایی را حفظ می‌کند – 8 شخصیت با داستان‌های مجزا – و حتی سیستم مبارزه یکسان، اما تجربه بازی کم کم به من نشان داد که چگونه تغییرات کوچک بسیاری در اینجا و آنجا به ایجاد یک بازی جذاب‌تر از عنوان نخست کمک کرده است. اعتراف می‌کنم که عاشق Octopath Traveler 2 شدم و این بازی RPG مورد علاقه من از Square Enix بعد از Final Fantasy XII عرضه شده در سال ۲۰۰۶ روی PS2 است. اجازه دهید 6 دلیل برای شما بیاورم که چرا من واقعاً ماجراجویی در دنیای Solistia را دوست دارم و به طرفداران این سبک بازی صمیمانه توصیه می‌کنم این تجربه را از دست ندهند:

نوشتار مرتبط:  سیستم مورد نیاز Octopath Traveler 2 

گرافیک پیکسلی بازی Octopath Traveler 2

چرا تجربه Octopath Traveler 2 برای طرفداران نقش آفرینی ضروری است

بخش فنی منحصر به فرد

جنبه فنی بازی واقعاً شاهکار است. ما در ابتدا در مورد طراحی هنری گرافیک صحبت می‌کنیم و اگرچه بازی در اینجا جهت گیری قسمت اول را حفظ می‌کند، اما در زمینه افزایش سطح جزئیات عالی است، چه در شخصیت‌ها (با حرکت موها و لباس‌ها)، چه در محیطی که سبک‌های معماری بهتر و متنوع‌تری را در ساختمان‌ها ارائه می‌دهد و جلوه‌های زیبایی شناختی بسیار بالاتر، از جمله افکت‌های بسیار زیبای نور خورشید که منعکس کننده فضای بسیار زیبای جهان بازی است. آب و حرکت سایه ابرها در کف و جاده‌های خاکی. سبک گرافیکی HD-2D در این بازی به بهترین حد خود رسیده است و واقعاً زیباتر و دلرباتر از بازی‌های قبلی استودیو است، وجود چرخه زمانی شبانه روزی با فضاهای متفاوت برای هر کدام نیز به این امر کمک کرده است.

نوشتار مرتبط:  سیستم مورد نیاز Triangle Strategy 

گیم پلی بازی Octopath Traveler 2 چرا تجربه Octopath Traveler 2 برای طرفداران نقش آفرینی ضروری است

تنوع توانایی‌ها بین شخصیت‌ها

از همان ابتدا تنوع توانایی‌های شخصیت‌ها نقطه قوتی برای این مجموعه بود و این بار تنوع توانایی‌ها بیش از پیش افزایش یافته است. میزان گزینه‌های موجود برای هر شخصیت واقعاً شگفت‌انگیز است. در ابتدا برای هر شخصیت یک مهارت (job) اساسی مانند گذشته و یک مهارت ثانویه وجود دارد و بازیکن می‌تواند انتخاب کند که کدام توانایی‌های مربوط به مهارت را باید قبل از دیگری بیاموزد. همچنین شخصیت‌ها یک توانایی کاملاً جدید به نام قدرت پنهان دارند که تا حدودی شبیه به ویژگی Limit Break بازی‌های فاینال فانتزی است.

برای هر شخصیت یک شمارنده در مبارزات وجود دارد و وقتی پر شد می‌تواند توانایی خودش را اجرا کند، مثلاً قدرت Latent Power شخصیت Throne یک چرخش رایگان اضافی به او می‌دهد، در مورد شخصیت Osvald، می‌تواند از یک توانایی جادویی استفاده کند که به همه دشمنان یا روی یک دشمن با آسیب بسیار بیشتر حمله کند و غیره.

این همه چیز نیست، حتی توانایی‌های خارج از مبارزات هم اکنون به چرخه روز و شب در بازی مرتبط است، Throne می‌تواند در طول روز دیگران را بدزدد و آن‌ها را غافلگیر کند و شب‌ها آن‌ها را بیهوش کند. تنوعی که در Octopath Traveler 2 وجود دارد، از دیدگاه من، پس از گذراندن ده‌ها ساعت در آن، لذتی فراتر از تصور است.

نوشتار مرتبط:  بهترین موسیقی بازی در تاریخ 

شخصیت انیمه ای دختر در حال ویولن زدن

موسیقی اعجاب‌انگیز و شنیدنی

شخصاً با گوش دادن به آلبوم موسیقی قسمت اول که توسط یاسونوری نیشیکی باهوش ساخته شده است تحت تاثیر قرار گرفتم و خوشحالم که ایشان دوباره برگشت تا آلبوم موسیقی را ارائه دهد که تا به حال بهترین آلبومی است که در یک بازی در سال جاری ۲۰۲۳ گوش داده‌ام.

آلبوم موسیقی بسیار متنوع است و در ابتدای بازی با قطعه اصلی به شما خوشامد می‌گوید. ملودی‌های بازی بسیار متنوع هستند و از تعداد زیادی آلات موسیقی مانند فلوت که هنگام کاوش شما را مجذوب خود می‌کند یا ویولن با ملودی‌های دراماتیکی که تار قلب‌ها را قلقلک می‌دهد مانند صحنه‌های داستانی در مسیر شخصیت Throne یا پیانو با شیرینی و زیبایی‌اش یا گیتار ترومپ اسپانیایی و غیره استفاده می‌کند.

برای هر منطقه دو قطعه در بازی وجود دارد که یکی در روز و دیگری در شب نواخته می‌شود و قطعه‌های شب معمولاً به صورت غنایی همراه با صداهای گروه کر در پس زمینه هنرنمایی می‌کنند. این نسخه جذابیت و ارزش فضاسازی در بازی‌های نقش آفرینی را افزایش داد.

نوشتار مرتبط:  بهترین بازی‌های نقش آفرینی ژاپنی jrpg 

شخصیت‌های پیکسلی درون قایق Octopath Traveler 2 چرا تجربه Octopath Traveler 2 برای طرفداران نقش آفرینی ضروری است

قایقرانی و اکتشاف

من طرفدار بخش مربوط به کاوش در بازی نخست نبودم چون کمی یکنواخت بود، نوعی شباهت در محیط‌های گیم پلی و نوعی رکود در تجربه کلی وجود داشت. خوشبختانه، این بخش در Octopath Traveler 2 بسیار بهبود یافته و حتی کاوش را به نظر من سرگرم کننده کرده است!

بازی یک چرخه زمانی واقعی از روز و شب را با تفاوت در هیولاها ارائه می‌دهد، هیولاها در شب قوی‌تر از روز هستند، عنصر زیبایی‌شناسی در محیط بیشتر از قبل شده و موسیقی با توجه به شب و روز بودن متفاوت است، گنج‌ها در همه جا پنهان شده‌اند و بازیکنان را به کاوش ترغیب می‌کنند. اما گیلاس روی کیک برای من قایق سواری و امکان گشت و گذار در غارها بود! این وسیله حمل و نقل جنبه سرگرمی فوق العاده‌ای به بازی اضافه کرده است و باعث شده به جستجوی غارها، جزایر کوچک و گنجینه‌های پنهان بپردازم و حس ماجراجویی را در بازی تقویت نموده.

نوشتار مرتبط:  بهترین دی ان اس نینتندو سوییچ 

داستان بازی Octopath Traveler 2

عدم یکنواختی در داستان گویی و شخصیت‌پردازی

بازی Octopath Traveler 2 همچنان ۸ شخصیت قابل بازی مختلف را ارائه می‌دهد و این هنوز نقطه قوت آن است، شما می‌توانید شخصیت مورد نظر خود را برای شروع ماجراجویی انتخاب کنید و حضور این کاراکتر تا پایان داستان اصلی خود در گروه شما اجباری خواهد بود و سپس در صورت تمایل می‌توانید آن را جایگزین کنید. بازیکنان می‌توانند داستان‌های شخصیت‌ها را به هر ترتیبی که دوست دارند مرور کنند و این بار داستان‌ها از یکنواختی که قسمت اول رنج می‌برد رها شده‌اند، فصل‌ها متنوع‌تر هستند و یکی از آن‌ها می‌تواند بدون مبارزه با باس یا بدون کاوش در غار باشد و حتی برخی از آن‌ها مانند مسیر Throne، داستانی را ارائه می‌دهند که در نوع خود متمایز و فراموش نشدنی هستند. موضوعات به گونه‌ای کنار هم قرار می‌گیرند که فراتر از آنچه در قسمت اول ارائه شده است.

نوشتار مرتبط:  بهترین بازی‌های رایگان نینتندو سوییچ 

Octopath Traveler 2 میراث بازی‌های ویدیویی است

قسمت دوم به طور کلی پویاتر و سرگرم کننده‌تر از بازی نخست است، داستان‌های غم‌انگیزی در بازی وجود دارد، مانند داستان اسوالد که متهم به کشتن همسر و دخترش است! داستان‌های شاعرانه و دل‌انگیزی مانند خط روایی Throne برای رستگاری و جدایی از گروه افعی‌های سیاه و داستان‌هایی هستند که ماهیت درخشان‌تر و روح‌انگیزتری دارند. این بازی همچنین دارای داستان‌های مشترکی بود که بیش از یک شخصیت را همزمان با هم ترکیب می‌کردند و این یک ویژگی اضافه‌شده کاملاً جدید به سری Octopath Traveler است و در مقایسه با بازی نخست که شخصیت‌ها به‌عنوان گروهی غریبه بودند و اصلاً هیچ پیوندی نداشتند، به ساخت شخصیت‌ها کمک می‌کند.

البته داستان‌های اصلی هنوز مستقل و جدا هستند، اما حداقل، این بار نوعی پیوند در میان آن‌ها وجود دارد. البته هیچ بازی نقش آفرینی بدون محتوای جانبی خوب کامل نمی‌شود و این بازی آن را در قالب مأموریت‌های فرعی و داستان‌های کوچک ارائه می‌دهد. عنوان شاهکار Octopath Traveler II یک بازی است که گذشته زیبا را به روشی مدرن بازآفرینی می‌کند و یکی از شگفت انگیزترین بازی‌های نقش آفرینی است که Square Enix در تاریخ خود ساخته، بله دوستان عزیز، برای لذت بردن از یک بازی ویدیویی همیشه به ۱۰۰ ترافلاپس و ۲۴۰ فریم نیاز ندارید!

عنوانی مانند Octopath Traveler 2 آغازگر یک جریان شگفت انگیز است. یک بازی بین نسلی که نه تنها قدیمی‌ها از آن لذت خواهند برد، بلکه اگر از نسل نوظهور گیمرها هستید، شاید با تجربه این بازی متوجه شوید که چرا ما گیمرهای قدیمی شب‌های طولانی را در حین بازی سپری کردیم و چرا عاشق بازی‌های نقش آفرینی و داستان محور هستیم، عناوینی که زیبایی‌شناسی خاصی را به همراه دارند و در قلب مخاطب ماندگار می‌شوند. آیا شما هم همین احساس را دارید، خواننده عزیز؟ مقالات بازی ساویس‌گیم را از دست ندهید. اگر مایل بودید کانال روبیکا، کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرام ساویس‌گیم را دنبال کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای گیم پلی بازی‌های مختلف را در کانال یوتیوب ساویس‌گیم تماشا کنید.

 

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله

رضا خلف چعباویمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا خلف چعباوی

به نام خدا - سلام، رضام. ایمیل کاری: khc.reza@gmail.com

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها