آیا دمای بالای پلی استیشن ۵ روی عملکرد آن تأثیر می‌گذارد؟

آیا دمای بالای پلی استیشن ۵ روی عملکرد آن تأثیر می‌گذارد؟

آیا دمای بالای پلی استیشن 5 روی عملکرد آن تأثیر می‌گذارد؟ با وارد شدن به تابستان و دمای بالای هوا، بسیاری از گیمرها با مشکل گرم شدن بیش از حد پلی استیشن 5 مواجه هستند که مشکلی آزاردهنده است و ممکن است تجربه بازی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و باعث کاهش عملکرد و آسیب‌پذیری کنسول شود.

عموماً می‌دانیم که دمای بالای دستگاه‌های الکترونیکی طبیعی است، با این حال، دمای بالای غیرعادی که به اصطلاح به آن اورهیت می‌گویند می‌تواند منجر به مشکلات بزرگ‌تری مانند فریز شدن بازی یا خاموش شدن ps5 شود. بنابراین، در زیر نگاهی به نکاتی خواهیم داشت که می‌توان برای مقابله با این مشکل رعایت کرد.

علیرغم پیشرفت‌های فنی دستگاه‌های الکترونیکی و کشف راه حل‌های حرفه‌ای در زمینه خنک کننده، مشکل دمای بالا در قسمت‌های اساسی نیمه هادی‌ها و پردازنده‌ها همچنان مسئله‌ای جدی است و امکان دارد به آن‌ها آسیب برساند، چرا که مستقیماً دستگاه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عملکرد آن‌ها را مختل می‌کند و به مرور زمان این در معرض آسیب قرار گرفتن خرابی های ps5 را به بار خواهد آورد. به خصوص اگر سیستم خنک کننده کوچک باشد (مثل مدل‌های جدید پلی استیشن 5) یا جریان هوا در اطراف کنسول وجود نداشته باشد و گرد و غبار عملکرد پروانه‌ها را مختل کند، بنابراین برای حفظ عملکرد، پایداری دستگاه و جلوگیری از سوختن ps5 همیشه لازم است از گرم شدن بیش از حد دستگاه خود جلوگیری کنید.

نوشتار مرتبط:  راهنمای حل مشکل دریفت آنالوگ کنترلر دوال سنس پلی استیشن 5 

ps5 fire overheating zncj

دمای معمولی پلی استیشن 5 چه قدر است

معمولاََ دمای دستگاه پلی استیشن 5 به طور کلی بسته به محیط اطراف و وضعیت دستگاه در حالت بیکار بودن یعنی مواقعی که بازی نمی‌کنید در محدوده ۳۵.۱ درجه سانتیگراد یا کمی بالاتر است و می‌تواند در هنگام بازی به ۶۵ و ۷۵ درجه هم برسد که کاملاً طبیعی است. البته باید کیفیت مدلی که در اختیار دارید را هم در نظر بگیرید. چرا که سونی چندین مدل پلی استیشن 5 عرضه کرده است که هر کدام سیستم خنک کننده متفاوتی دارند.

آزمایشات مکرر توسط گیمر نکسوس نشان داده که حرارت رم PS5 به تنهایی می‌تواند به ۹۲ درجه سانتیگراد برسد که به طور خطرناکی نزدیک به آستانه ۱۰۵ درجه سانتیگراد است که اکثر قطعات الکترونیکی دارند.

در اینجا می‌خواهیم به یک نکته مهم اشاره کنیم و آن این است که شما فقط می‌توانید دمای دستگاه را از طریق یک سنسور خارجی اندازه گیری کنید، زیرا پلی استیشن 5 در حالت استاندارد قابلیتی برای دیدن دمای برد اصلی، پردازنده و یا حتی رم ندارد. اما می‌توانید بدون دستگاه و دما سنج هم افزایش حرارت دستگاه را متوجه شوید:

 • افزایش مداوم و دائمی صدای فن خنک کننده
 • کاهش تدریجی یا شدید و محسوس در عملکرد بازی یا دستگاه به طور کلی
 • دستگاه به طور ناگهانی خاموش می‌شود
 • پیغامی روی صفحه ظاهر می‌شود که دمای دستگاه به دمای بسیار بالایی رسیده است و در اینجا دستگاه شما به مرحله بسیار خطرناکی رسیده است

نوشتار مرتبط:  پلی استیشن 5 استاندارد یا دیجیتال کدام را بخرم؟ 

ps5 overheating fakq

مشکل داغ شدن بیش از حد پلی استیشن 5 را حل کنید یا از آن جلوگیری کنید

راهنمای حل مشکل داغ شدن بیش از حد ps5

 • اول: باید از تهویه مناسب دستگاه اطمینان حاصل کنید. قرار دادن پلی استیشن 5 در یک فضای تنگ یا محدود ممکن است جریان هوای مورد نیاز برای خنک کردن سیستم را مسدود کند. دستگاه را به مکانی ببرید که هوا آزادانه در اطراف آن جریان داشته باشد. همچنین باید از قرار دادن آن در یک فضای بسته مانند میز تلویزیون یا قفسه کتاب! یا متصل به دیوار خودداری کنید، همچنین جایی که افزایش گرما می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود، مثلاً در مجاورت نور خورشید (چنانچه پنجره آفتاب گیر در اتاق باشد).
 • دوم: سعی کنید از گرمای بیش از حد محیط خودداری کنید. قرار دادن پلی استیشن 5 در نزدیکی منابع گرمازا مانند تلویزیون یا سیستم‌های صوتی قدرتمند ممکن است بر دمای آن تأثیر بگذارد. سعی کنید فضای کافی بین دستگاه و این منابع ایجاد کنید تا از اثر حرارتی منفی جلوگیری نمایید.
 • سوم: وضعیت فن داخلی پلی استیشن 5 را بررسی کنید. گرد و غبار ممکن است به مرور زمان روی فن جمع شود و از جریان موثر هوای خنک جلوگیری کند. بنابراین توصیه می‌شود برای خلاص شدن از شر گرد و غبار انباشته شده، فن را با استفاده از اسپری هوای فشرده یا اسپری هوای خشک به آرامی تمیز کنید. این به بهبود عملکرد خنک کننده و کاهش دمای دستگاه کمک می‌کند.
 • چهارم: مطمئن شوید که سیستم عامل پلی استیشن 5 به آخرین نسخه خود به روز شده است. به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار ممکن است بهبودهایی را در مدیریت گرمای سیستم و بهبود عملکرد خنک‌کننده ایجاد کنند. تنظیمات سیستم خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که به‌روزرسانی‌های جدیدی که در دسترس قرار می‌گیرند دانلود کنید.
 • پنجم: اگر مشکل داغ شدن بیش از حد پلی استیشن 5 با وجود رعایت نکات ذکر شده در بالا همچنان ادامه داشت، بهتر است برای دریافت کمک‌های لازم به یک مرکز تعمیر و نگهداری حرفه‌ای مراجعه کنید. ممکن است یک نقص سخت افزاری وجود داشته باشد که نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه داشته باشد.
 • ششم: استفاده از یک پایه خنک کننده جانبی حرفه‌ای یا قطعه‌ای از یک شرکت معروف که از آن می‌توان برای قرار دادن یک پایه خنک کننده خارجی پشت پلی استیشن 5 استفاده کرد مفید است، چرا که به بهبود تهویه دستگاه و کاهش دمای آن کمک زیادی می‌کند.
 • هفتم: بهتر است از بازی مداوم برای مدت طولانی خودداری کنید، اما اگر قصد دارید برای مدت طولانی بازی کنید، بهتر است در فواصل مختلف به سیستم استراحت دهید. می‌توانید برای چند دقیقه بین جلسات بازی خود کنسول را خاموش کنید تا دستگاه خنک شود. مثلاً هر 2 ساعت بازی نیم ساعت استراحت به ps5 بدهید که برای سلامتی چشم خودتان هم مفید است.
 • هشتم: بهتر است از روی هم قرار دادن دستگاه‌ها خودداری کنید، ترجیحاً هنگام بازی، دستگاه‌های دیگر را بالاتر یا زیر پلی‌استیشن 5 قرار ندهید. دستگاه‌های انباشته ممکن است گرما را به دام بیندازند و دمای دستگاه را افزایش دهند.
 • نهم: یکی از مهمترین مواردی که دستگاه شما را برای مدت طولانی نگهداری می‌کند، تمیز نگه داشتن دستگاه است، بنابراین پلی استیشن 5 را به طور مرتب تمیز کنید و هرگونه آلودگی یا گرد و غباری که می‌تواند مانع جریان خوب هوا و مشکل فن ps5 در داخل دستگاه شود را پاک کنید.
 • در نهایت: سونی در دستگاه‌های پلی استیشن 5 امکان نصب یک واحد ذخیره‌سازی SSD اضافی را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند از طریق آن بازی‌های نسل جدید را با عملکردی مشابه عملکرد واحد حافظه داخلی تعبیه‌شده در دستگاه اجرا کنند. بهتر است یک واحد ذخیره‌سازی SSD با یک هیت سینک با کیفیت بسیار خوب خریداری کنید.

نوشتار مرتبط:  مراحل اشتراک گذاری بازی‌های پلی استیشن 5 با دوستان 

ps5 ssd

همچنین مشخص است که واحد ذخیره‌سازی SSD در استفاده طولانی مدت بسیار داغ می‌شود و طراحی دستگاه پلی استیشن اجازه می‌دهد هوا از آن وارد شود، بنابراین فراموش نکنید که آن را به خوبی نصب کنید، اما اشتباهی وجود دارد که برخی افراد مرتکب می‌شوند. که ممکن است باعث اختلال در عملکرد یا کاهش کارایی واحد ذخیره‌سازی SSD در پلی استیشن 5 در مدت کوتاهی پس از نصب آن شود. از آن اشتباه خودداری کنید. در ضمن بهتر است از عمودی گذاشتن ps5 اجتناب کنید، چرا که ممکن است بر حسب اتفاق دستگاه بیفتد و آسیب ببیند.

با رعایت این موارد از گرم شدن پلی استیشن 5 و خرابی آن جلوگيری خواهید کرد. امیدوارم رعایت این موارد مانع از داغ شدن پلی استیشن 5 شوند و با انجام روش‌های خنک کردن کنسول بازی بر طول عمر دستگاه خود بیافزایید. شما ترفند دیگری در خصوص راه حل داغ شدن و اورهیت ps5 بلد هستید؟ مقالات بازی ساویس‌گیم را از دست ندهید. اگر مایل بودید کانال روبیکا، کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرام ساویس‌گیم را دنبال کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای گیم پلی بازی‌های مختلف را در کانال یوتیوب ساویس‌گیم تماشا کنید.

 

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها