بررسی بازی Street Fighter 6

بررسی بازی Street Fighter 6 شخصیت دی جی استریت فایتر 6

با وجود ناشناخته بودن در کشور ما، سری Street Fighter یکی از فرنچایزهای قدیمی مبارزه‌ای است که ما را در طول نسل‌ها سرگرم کرده است. بازی جدید Street Fighter 6 نیز با عملکرد خیره کننده خود ما را شوکه کرده است. عملکردی که در حد زیادی فراتر از انتظارات ما بود و ترکیبی شگفت انگیز از بسیاری از عناصر منحصر به فرد ارائه کرد که در ادامه در بررسی بازی به آن خواهیم پرداخت. پس با بررسی بازی Street Fighter 6 ساویس‌گیم را همراهی کنید.

نوشتار مرتبط:  سیستم مورد نیاز استریت فایتر 6 Street Fighter 6 

بازی Street Fighter 6 تأکید زیادی بر گیم پلی دارد، موضوعی که البته طبیعی است و حرف اول را در بازی‌های مبارزه‌ای می‌زند. به عنوان مثال، قسمت فعلی بر خلاف بازی‌های قبلی که روی سیستم‌های دفاعی و هجومی تمرکز داشتند، تمرکز زیادی روی سیستم Drive دارد.

پس از چندین ساعت تجربه بازی Street Fighter 6، از همان لحظه اول متوجه خواهید شد که جنبه فنی بازی شگفت انگیز است و نسبت به نسخه قبلی بهبود فراوانی یافته است. این بازی با استفاده از موتور RE که اخیراً کپکام به آن معروف شده است توسعه یافته. موتور فوق العاده‌ای که جزئیات شخصیت‌های بازی را به بهترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد.

پس‌زمینه‌های استیج یا زمین مبارزه نیز پر جنب و جوش، با حرکت ثابت و جزئیات دقیق هستند و هیجان انگیزترین چیز تأثیر ضربات است که به لطف موتور جدید وزن ضربه را چه از جلو، چه عقب و یا حتی ناک اوت احساس خواهید کرد. این همان چیزی است که ما در نسل فعلی به دنبال آن هستیم، گرافیک، جنبه‌ای حائز اهمیت در این بازی است. جنبه‌ای که طراحی هنری شگفت انگیز آن را تکمیل می‌کند.

جوری کیمبرلی چون لی ریو استریت فایتر 6

کپکام روی یکی از مهم‌ترین عناصر سری استریت فایتر در بازی Street Fighter 6 که همان شخصیت‌ها و تفاوت سنی آن‌ها در مقایسه با بازی‌های گذشته و فعلی است، تمرکز کرده.

بازی دارای 18 شخصیت قابل بازی است که 12 تای آن‌ها شناخته شده و از قسمت‌های گذشته بازگشته‌اند، در حالی که 6 شخصیت کاملاً جدید برای اولین بار در مجموعه معرفی می‌شوند و کتمان نمی‌کنیم که این شخصیت‌ها می‌توانند خیلی زود در دل شما جا باز کنند. به خصوص با توجه به سبک مبارزه، حرکات و طراحی‌های شگفت انگیزی که دارند. در نتيجه می‌شود به هنرنمایی آن‌ها در بازی‌های آینده نیز دل خوش کرد.

یکی از جنبه‌های فنی که بیش از همه توجه من را به خود جلب کرد عدم کاهش سرعت بازی یا افت فریم در استیج‌های شلوغ بازی بود، همه چیز در بازی بسیار سریع است و به شما یادآوری می‌کند که واقعاً در حال تجربه عنوانی از نسل جدید هستید. حتی انیمیشن شخصیت‌ها هنگام اجرای ضربات کاملاً نرم و روان به نظر می‌رسد.

همه شخصیت‌های استریت فایتر 6 بررسی بازی Street Fighter 6

همانطور که اشاره کردیم، این بازی 18 شخصیت نمادین و جدید را به ما ارائه می‌دهد که هر کدام روش و سبک دفاع، حمله، عملکرد ناک اوت و غیره خاص خود را دارند. از طرفی به طرز چشمگیری، Capcom حالت تمرینی را سفارشی کرده است تا بازیکن را با سبک مبارزه، نقاط قوت و ضعف هر شخصیت آشنا کند.

سیستم مبارزه در قسمت فعلی کاملاً نسبت به قبل تغییر کرده است. همانطور که گفتیم بازی بر عنصری به نام Drive System متکی است، سیستمی که بر توانایی بازیکن در گرفتن زمان مناسب برای انجام ضربات تکیه دارد و این عنصر برای بازیکنان جدید و قدیمی در نظر گرفته شده است. این سیستم انواع مختلفی دارد که در زیر به تفصیل با تعریف آن‌ها به شما توضیحات تکمیلی را ارائه خواهیم کرد:

 • سیستم برخورد درایو Drive Impact System: این مهم‌ترین سیستمی است که بازیکنان باید یاد بگیرند و بدانند چگونه بر آن مسلط شوند. این سیستم کاملاً دفاعی است، زیرا به شما امکان می‌دهد ضربات حریف را حتی آن‌هایی که ناک اوت کننده هستند را متوقف کنید و مهم‌ترین چیز در تسلط بر آن یافتن زمان مناسب است. اگر در زمان درست «در حین انیمیشن حرکت حریف» استفاده شود، به شما این امکان را می‌دهد که یک کانترپانچ را برای اجرای کمبو در مدت زمان تنها یک ثانیه انجام دهید.
 • سیستم ضد زدن Drive Parry: سیستمی برگرفته از قسمت‌های قبلی است که امکان جلوگیری از حرکت حریف را در همان مدت زمان اجرای ضربه فراهم می‌کند و لازم نیست منتظر انیمیشن حرکت حریف باشید.
 • تکنیک Overdrive: حرکتی که به شما امکان می‌دهد خیلی سریع به حریف نزدیک شوید.
 • سیستم Drive Reversal: یک حمله دفاعی که به شما امکان می‌دهد با ضربه معمولی حمله دشمن را مسدود کنید، به عبارتی این سیستم منجر می‌شود که شما از تنگنا و شرایط سخت خارج شوید.

با گذراندن چندین ساعت در بخش تمرینی می‌توانید به تمامی این سیستم‌ها مسلط شوید و همانطور که اشاره کردیم استریت فایتر 6 به نوعی هوای بازیکنان جدید را داشته و منحنی یادگیری را با در نظر گرفتن این موضوع تنظیم کرده است.

حالت های مختلف بازی استریت فایتر 6

بازی Street Fighter 6 با بسیاری از حالت‌های بازی متمایز پر شده است، از جمله حالت‌های کاملاً جدید مانند تور جهانی و دیگر موارد آشنا.

با حالت تور جهانی World Tour شروع کنیم، حالتی که از همان لحظه اول توجه شما را به خود جلب می‌کند. این یک حالت جدید است که به شما امکان می‌دهد شخصیت خود را بسازید و به ماجراجویی بپردازید. حالتی که شبیه هیچ چیز دیگری در دنیای Street Fighter نیست. هدف شما این است که مبارزانی را برای پیکار پیدا کنید، قدرت بیشتری برای شخصیت و حرکات خود به دست آورید و همچنین در حین پیشرفت، به حرکات مبارزه‌ای کاملاً جدید دسترسی پیدا کنید.

نکته شگفت انگیز این بخش جذاب این است که ایده خود را از زندگی واقعی وام گرفته است، به عنوان مثال، شما به عنوان یک مبارز برای شروع کار خود به یک مربی نیاز خواهید داشت و بازی در این مرحله به شما پیشنهاد می‌دهد بیش از یک مربی را انتخاب کنید. ماجراجویی شما با مربی در ابتدا همه چیز را به ارمغان نمی‌آورد، شما باید یک تکنیک خاص را با او تمرین کنید تا در ادامه حرکات و ضربات جدیدی به شما آموزش دهد، همچنین چندین چالش و مأموریت فرعی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را انجام دهید تا موفق شوید رابطه خود با استاد و مربی را تقویت کنید.

بخش world tour استریت فایتر 6 بررسی بازی Street Fighter 6

حالت World Tour همان کمپین داستانی بازی است و ایده آن فقط انجام مبارزه نیست، بلکه به شما اجازه می‌دهد تا در اطراف بچرخید، موانع را دور بزنید، مأموریت‌های اصلی را انجام دهید و از منظره دنیای زیبای بازی لذت ببرید. این ایده جدید در بازی این قسمت را سرگرم کننده‌تر و جذاب‌تر کرده است و به معنای واقعی کلمه به عنوان یک گیمر عاشق بازی‌های مبارزه‌ای، بیشتر وقت خودم را صرف بازی این حالت کردم و از تمام مزایای این بخش جدید لذت بردم.

شما حین تجربه این بخش متوجه خواهید شد که این حالت هیچ تأخیری در مبارزات یا حتی بارگذاری یا لودینگ ندارد، که دقیقاً همان چیزی است که ما از یک بازی مبارزه‌ای نسل بعدی می‌خواهیم. وقتی فردی را پیدا کردید که با او مبارزه کنید، مبارزه خیلی سریع شروع می‌شود و هر مبارزه عناصر خاص خود را دارد، برای مثال یکی از شروط این است که با تکمیل یک سبک خاص از سیستم Drive، مبارزه را کامل کنید، اگر به موارد مورد نیاز دست پیدا کنید در مواردی، جوایز و امتیاز تجربه دریافت خواهید کرد که در این امر به شما کمک زیادی می‌کند.

شما در جهان استریت فایتر 6 در امان نخواهید بود، پس همیشه به پشت سر خود نگاه کنید، مراقب مبارزانی باشید که ممکن است به شما حمله کنند. این حالت به معنای واقعی کلمه یک بازی کامل است و حجم محتوایی که ارائه می‌دهد واقعاً شگفت انگیز است.

بتل هاب استریت فایتر 6 بررسی بازی Street Fighter 6

بتل هاب یکی از اضافات جدیدی است که توسط Capcom در بازی Street Fighter ارائه شده و برای جمع آوری بازیکنان در یک مکان مفید است که شامل تعداد زیادی دستگاه‌های آرکید است. بازیکنان می‌توانند با آن‌ها تعامل داشته باشند و همچنین می‌توانند آزادانه پرسه بزنند و برای شروع چالش آنلاین با بازیکنان دیگر تعامل داشته باشند یا دیگر  بازیکنان و دوستان خود را جستجو کنند.

یکی از حالت‌های جدید دیگر حالت Extreme Battle است که با یک ایده جدید توسعه داده شده که در آن شما در شرایط خاصی با حریف مبارزه می‌کنید تا برنده شوید. در واقع هدف این بخش جلوگیری از خسته کننده شدن مسابقات است. شرط پیروزی بر حریف در اینجا شکست دادن او نیست، بلکه مثلاً تا پایان زمان تعیین شده برای راند، او را با ابزار خاصی به زمین بزنید و بازیکنی که در پایان دور امتیاز بیشتری جمع کند برنده است.

حالت چند نفره هم در بازی وجود دارد و اتفاقاً کپکام مانور زیادی روی آن می‌داد، اما متأسفانه شخصاً بازیکن زیادی در آن پیدا نکردم، اما چندین چالش جذاب و مینی گیم‌های سرگرم کننده و خرید محصولات با ارز بازی را امتحان کردم. با این حال شاید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این حالت، مفسران Esport بازی باشند که برای اظهار نظر و گزارش مسابقات اضافه شده‌اند. اگر نمی‌خواهید هیچ یک از موارد بالا را انجام دهید، می‌توانید به سادگی مسابقات بین دو بازیکن را به صورت آنلاین تماشا کنید و از حرکات آن‌ها نکته برداری کنید.

چون لی استریت فایتر 6

گرافیک Street Fighter 6 به دلیل موتور جدید کپکام، زیباترین در سری است. انیمیشن شخصیت‌ها به روز شده و قدرت بصری هر حرکت و افکت آن یکی از زیباترین‌ها است.

صداهای پس زمینه عالی هستند و موسیقی بازی ترکیبی از آهنگ‌های هیپ هاپ غربی و ژاپنی است. ملودی‌های بسیار ساده بازی به شما انگیزه لازم را برای پیروزی در مسابقات می‌دهند.

نوشتار مرتبط:  10 حقیقت جالب توجه از فرنچایز استریت فایتر Street Fighter 

بازی Street Fighter 6 بسیار فراتر از انتظارات ما بود و تجربه‌ای بسیار هیجان انگیز و پر از ایده‌های متمایز و متفاوت از قسمت‌های قبلی را ارائه داد. گیم پلی بازی روان و لذت بخش است. کپکام با اضافه کردن حالت‌های جدید بازی‌های مبارزه‌ای را وارد سطح جدیدی کرده است و انتظار می‌رود رقبا نیز از این بازی الگوبرداری کنند.

نقاط مثبت

 • گیم پلی عالی، روان و اعتیادآور
 • حالت‌های جدید که بر تنوع بازی افزوده‌اند
 • بخش جذاب World Tour

نقاط منفی

 • باگ و طراحی بد شخصیت‌های تور جهانی
 • تعداد کم شخصیت‌های بازی

امتیاز ساویس‌گیم: 9 از 10

 

بازبینی تصویری

دختر لباس صورتی استریت فایتر 6

بخش طراحی شخصیت استریت فایتر 6 دیوانه کننده است رفقا

 

بتل هاب استریت فایتر 6

بتل هاب هم دنیاییه برای خودش، نه؟

 

صندوق استریت فایتر 6

راستی هنگام گشت و گذار تو world tour حواستون به این صندوق‌ها باشه

نوشتار مرتبط:  بررسی بازی Shenmue 3 

شباهت استریت فایتر 6 به شنمو

تور جهانی یک منطقه داره که من رو یاد شنمو انداخت، باز هوایی شدم…

نوشتار مرتبط:  بهترین ماد‌های ویچر 3 

گرالت در استریت فایتر 6

فکر کنم گرالت وارد پورتال اشتباهی شده!

نوشتار مرتبط:  بهترین بازی‌های ویدیویی از دید متاکریتیک 

ب

FINAL VERDICT

Street Fighter 6 far exceeded our expectations and provided a very exciting experience full of distinct and different ideas from the previous installments. The gameplay is smooth and enjoyable. Capcom has taken fighting games to a new level by adding new modes, and competitors are expected to follow suit

:Pros

 • Excellent, smooth and addictive gameplay
 • New modes that add variety to the game
 • The fascinating World Tour mode

:Cons

 • Bugs and bad design of World Tour characters
 • small roster

SavisGame Score: 9 out of 10

 

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله

رضا خلف چعباویمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا خلف چعباوی

به نام خدا - سلام، رضا هستم؛ بالای 12 ساله که در این حوزه فعالیت می‌کنم. افتخار نویسندگی و سابقه‌ی مدیریت در سایت‌های بزرگ ایران رو دارم. مخلص همگی 🌹❤🌹 ایمیل کاری: [email protected]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها