بررسی بازی Super Mario Bros Wonder

بررسی بازی Super Mario Bros Wonder

پس از چند دهه یکنواختی نینتندو تصمیم گرفت نوآوری جدیدی برای فرنچایز پرطرفدار ماریو رو کند، این نوآوری تحت عنوان Super Mario Bros Wonder معرفی شد. با ساویس‌گیم همراه شوید تا به بررسی بازی Super Mario Bros Wonder بپردازیم.

نوشتار مرتبط:  بازی‌های شاهکار و ماندگار که تجربه نکرده‌اید 

چند سالی بود که بازی‌های دو بعدی ماریو رخت بر بسته بودند و عناوين سه بعدی جایگزین آن‌ها شدند. البته که بازی‌های سه بعدی نیز ارزش خاص خود را دارند اما آن حس نوستالژی دوست داشتنی مجموعه ماریو را منتقل نمی‌کردند. اکنون سوپر ماریو واندر آمده تا ما را به دوران کودکی بازگرداند، جایی که برای نخستین بار بازی شاهکار قارچ خور را تجربه کردیم و غرق در شگفتی شدیم.

حال سوپر ماریو واندر Super Mario Bros Wonder همان‌طور که از اسمش پیداست می‌خواهد باز هم ما را شگفت زده کند، آیا در این کار موفق بوده؟

شخصیت Bowser این بار برای انتقام گرفتن از ماریو با تصاحب «پادشاهی گل» باز می‌گردد. ماریو و همراهانش دوباره به سفری می‌روند تا بر پلیدی غلبه کنند و صلح را به پادشاهی بازگردانند. جدای از داستان‌های تیپیکال ماریو و قصه ابدی نجات شاهزاده خانم ربوده شده، این بار پس از اینکه پادشاهی تحت کنترل «بوزر» قرار گرفت، با جمع آوری «دانه سلطنتی» یا Royal Seed، ماجراجویی خود را برای نجات «قلعه» ربوده شده آغاز خواهید کرد. البته که داستان در بازی‌های ماریو هیچوقت حائز اهمیت نبوده و نیست، حرف اول را در این مجموعه شاهکار گیم پلی می‌زند و بس.

فیل ماریو در حال دویدن در دشت سبز بررسی بازی Super Mario Bros Wonder

همان‌طور که گفتیم Super Mario Bros Wonder تمایل ویژه‌ای به ارائه یک سبک بازی خلاقانه و نوآورانه دارد. سوپر ماریو واندر ترکیبی فوق العاده از سبک کلاسیک نسخه دو بعدی رترو و الهامات خلاقانه از سوپر ماریو گلکسی و اودیسی، به علاوه جذابیت‌های Kirby و توانایی وی در کپی قدرت شخصیت‌ها و کسب توانایی‌های مختلف است! همچنین بازی جدید ماریو یک ایده تعاملی مبتکرانه به نام «Standee» ارائه می‌دهد، که برچسب‌هایی دارای آرم و شعار شماست، که می‌تواند در هر موقعیتی در حین بازی کاشته شود. بازیکن دیگری وقتی از آن مرحله عبور کند، در صورتی که به اینترنت متصل باشد آن‌ها را پیدا خواهد کرد و این برچسب‌ها نقش چک پوینت را برای دیگران بازی می‌کنند، یعنی اگر آن شخص در ادامه شکست خورد از همان نقطه احیا می‌شود!

بازی Mario Wonder دارای طیف گسترده‌ای از ایده‌های نوآورانه است که برای ترکیب آن‌ها در یک معجون گردآوری شده‌اند و نتیجه کار تجربه‌ای شگفت‌انگیز و منحصر به فرد است! از جمله آن‌ها می‌شود به توانایی جدید ماریو برای کپی قدرت شخصیت‌ها یا Power-Up، این امر باعث می‌شود که هر مرحله سبک جدیدی از گیم‌پلی به خود بگیرد. برای مثال، می‌توانید به ماریو آتشین تبدیل شوید و گلوله‌های آتش به سمت دشمنان پرتاب کنید یا روی آن‌ها سوار شوید و پیش بروید یا به فیل ماریو تبدیل شوید و از سنگینی خود برای شکستن سنگ‌ها یا از خرطومتان برای آب پاشی استفاده کنید.

همه این‌ها جدای از ویژگی‌های «نشان» یا Badge هستند که پس از تکمیل چالش‌ها به‌طور جداگانه به دست خواهید آورد، قابلیت‌هایی که می‌توان آن‌ها را فعال و به‌عنوان یک توانایی «اضافی» استفاده کرد. به طوری که بر نحوه شروع هر مرحله تأثیر می‌گذارند، چه با ارتقای حرکات خود، مانند پرش بلند و بالا رفتن از دیوارها… یا حتی با افزودن عناصری به دنیای بازی که به شما در غلبه بر چالش‌ها کمک می‌کنند.

ماریو بالای لوله سبز مار مانند سوپر ماریو واندر

دیدن حجم عظیمی از توانایی‌هایی که می‌توان با هم سفارشی کرد واقعاً شگفت‌انگیز است. قابلیت‌هایی که دامنه وسیعی را برای رویارویی با چالش‌ها ارائه می‌دهند و هر بار که از یک ویژگی متفاوت استفاده می‌کنید مرحله تبدیل به یک تجربه کاملاً «تجدید» می‌شود. و همه این‌ها همراه با «Seeds of Wonder» ارائه می‌شوند که به نوبه خود تنوع بیشتری از چالش‌ها را به Super Mario Bros Wonder اضافه می‌کند و قوانین بازی را کاملاً تغییر می‌دهد!

بازی Super Mario Bros Wonder ایده‌های بسیاری از سری Kirby، به ویژه Kirby: And The Forgotten Land، الهام گرفته. سبک ارائه و فضاسازی دنیای کربی از بازی قبلی نیز به سری ماریو راه پیدا کرده است. وجه تمایز واقعی این رویکرد در سهولت حرکت و آزادی انتخاب بین مراحل است. قابلیتی که به شما کمک می‌کند تا از برخی چالش‌های دشوار اجتناب و مسیر خود را قبل از رویارویی با باس نهایی به دقت برنامه ریزی کنید. شما آزاد هستید از هر منطقه که دوست دارید کار را پیش ببرید! از سوی دیگر، پادشاهی گل‌ها تنوع شگفت‌انگیزی از محیط‌های مختلف را در هر منطقه ارائه می‌دهد که همگی دارای ویژگی‌های متمایز هستند که نوع مراحل و چالش‌هایی را که در آن‌ها تجربه خواهید کرد تحت الشعاع قرار می‌دهد. این باعث می‌شود هر منطقه سبک خاص خود را به واسطه «جهت هنری» دنبال شده در طراحی خود داشته باشد.

«دانه‌های شگفت‌انگیز» جنبه‌ای ضروری در ساختار پادشاهی گل‌ها هستند، چرا که انرژی آن‌ها به نام «قدرت شگفت‌انگیز» سرزمین را دگرگون می‌سازد. اثری که باعث ادغام تخیل با واقعیت و ایجاد یک دنیای موازی وارونه می‌شود. این همان چیزی است که باوزر برای به دست گرفتن کنترل پادشاهی استفاده کرد. دانه‌های شگفت‌انگیز Seeds of Wonders در ۶ منطقه مختلف از Flower Kingdom پخش شده‌اند که شما باید در مراحل مختلفی از آن‌ها بازدید کنید تا بتوانید آن‌ها را جمع آوری نمایید و سپس در ازای باز کردن مناطق جدید آن‌ها را مبادله کنید. با این حال، برای به دست آوردنشان، از شما خواسته می‌شود که یک چالش خیالی شگفت‌انگیز را تجربه کنید که همه‌چیز را وارونه و خیال‌انگیز می‌کند.

نوشتار مرتبط:  بیوگرافی شیگرو میاموتو خالق ماریو و زلدا 

دانه شگفت انگیز هر بار که در چالش جدیدی قرار می‌گیرید، نکات خلاقانه و منحصر به فردی را به ارمغان می‌آورد. ممکن است برخی از آن‌ها را بیابید که ماریو را غول پیکر یا کوچک‌تر و بلندتر می‌کنند! تخیل و شگفتی این دانه‌های اسرارآمیز به دنیای اطراف نیز گسترش می‌یابد و قوانین آن را تغییر می‌دهند و دشمنان را خشن‌تر یا سرگرم کننده‌تر می‌سازند! به لطف تنوع زیاد ایده‌های ارائه شده توسط چالش‌های دانه شگفت‌انگیز، سوپر ماریو واندر موفق شد تجربه‌ای اشباع شده از ایده‌ها ارائه کند که در آن با شاهکار ماریو گلکسی در سطح خلاقانه و نوآورانه بودن رقابت می‌کند، اما متأسفانه بازی خیلی کوتاه است و این تجربه دوست داشتنی در عرض 7 ساعت پایان می‌باید.

ماریو واندر به طرز ماهرانه‌ای یک تجربه کلاسیک مدرن‌شده را با قابلیت‌هایی الهام گرفته از عناوین قبلی نینتندو ترکیب کرده است و این مهم آن را به یکی از سرگرم‌کننده‌ترین تجربه‌ها و یکی از بهترین‌هایی که سری سوپر ماریو تا کنون ارائه کرده است تبدیل می‌کند. بازی Super Mario Bros Wonder ترکیبی فوق‌العاده از گیم پلی لذت بخش عناوین کلاسیک دوبعدی با نوآوری و خلاقیت وام گرفته از Kirby و شگفتی Super Mario Galaxy است که آن را به یکی از بهترین چیزهایی تبدیل می‌کند که سری ماریو تا به حال ارائه کرده.

نقاط مثبت

  • طراحی شگفت انگیز و سبک هنری چشم نواز
  • گیم پلی متنوع و بدیع
  • فیل ماریو!

نقاط منفی

  • کوتاه بودن بازی

امتیاز ساویس‌گیم: 9.5 از 10

بازبینی تصویری

ماریو در سرزمین پاییزی با چند لاک پشت قرمز

گیم پلی بازی تنوع شگفت انگیزی دارد

 

ماریو زیر آبشار در کنار ساحل دریا بررسی بازی Super Mario Bros Wonder

گرافیک و سبک هنری واقعاً چشم‌نواز است

 

فیل ماریو بیرون آمده از لوله سبز

رفقا فیل ماریو، فیل ماریو رفقا…

FINAL VERDICT

Mario Wonder expertly combines a modernized classic experience with features inspired by previous Nintendo titles, making it one of the most fun experiences and one of the best the Super Mario series has ever offered. Super Mario Bros. Wonder is a wonderful blend of the fun gameplay of the classic 2D titles with the innovation and creativity borrowed from Kirby and the wonder of Super Mario Galaxy, making it one of the best things the Mario series has ever offered

:Pros

  • Amazing design and eye-catching art style
  • Diverse and innovative gameplay
  • !Elephant Mario

:Cons

  • The game is too short

SavisGame Score: 9.5 out of 10

 

5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها