بررسی بازی Ship of Fools | سفری لذت‌بخش و دیوانه‌وار با دوستان

بررسی بازی Ship of Fools | سفری لذت‌بخش و دیوانه‌وار با دوستان

بررسی بازی Ship of Fools | سفری لذت‌بخش و دیوانه‌وار با دوستان؛ عاشق بازی‌های دونفره هستم، مخصوصا وقتی پای تجربه با دوستان و خانواده وسط باشد. پس وقتی تریلر بازی کشتی احمق‌ها (Ship of Fools) را دیدم، می‌دانستم که حتما باید آن را امتحان کنم.

این بازی سرگرم‌کننده‌ی roguelite دریایی توسط استودیوی Fika Productions ساخته شده و Team17، که سابقه‌ی درخشانی در انتشار بازی‌های دونفره مثل Bravery and Greed دارد، آن را منتشر کرده است.

در ابتدای بازی، باید انتخاب کنید که به تنهایی یا دونفره بازی می‌کنید. داشتن یک همبازی الزامی نیست، اما قطعاً رویارویی با هیولاهای دریایی به تنهایی حسابی چالش‌برانگیز خواهد بود. شخصیت‌های شما در جزیره‌ی کوچکی به نام فانوس دریایی بزرگ (Great Lighthouse) بیدار می‌شوند، جایی که هر بار بازی را از آنجا آغاز می‌کنید.

ساحل پر از خرچنگ و مرغ دریایی است که می‌توانید آن‌ها را بردارید؛ البته برداشتن‌شان روی بازی تاثیری ندارد، اما خب، بامزه است! با بالا رفتن از جزیره متوجه می‌شوید که فانوس دریایی بزرگی که زمانی از مجمع‌الجزایر محافظت می‌کرد، حالا شکسته است. پس وظیفه‌ی شما، به عنوان احمق‌هایی که حاضرند سوار بر یک کشتی به دل آب‌های پر از هیولا بزنند، این است که خانه‌تان را از خطر «آخرالزمان آبی» (Aquapocalypse) نجات دهید.

بررسی بازی Ship of Fools | سفری لذت‌بخش و دیوانه‌وار با دوستان مبارزه با هشت پای غولپیکر

برای شکست دادن تمام هیولاهای دریایی و پیدا کردن آیتم‌ها، ارتقاها و شخصیت‌های جدید برای تقویت کشتی و خدمه‌تان، باید چندین بار با کشتی توفان‌سوار (The Stormstrider) به دریا بزنید. روی عرشه دو توپ جنگی وجود دارد که می‌توانید جهت‌شان را برای شلیک به دشمنان تغییر دهید. همچنین یک انبار مهمات دائمی در اختیار دارید که گلوله‌های بی‌نهایت برای شلیک به هیولاها به شما می‌دهد. موقعی که مهمات‌تان کم می‌شود، به انبار مهمات بروید و گلوله‌های بیشتری بردارید. اینجاست که بازی دونفره واقعاً به درد می‌خورد. یک نفر می‌تواند به دشمن شلیک کند و دیگری مهمات را بارگیری کند. اگر هم می‌خواهید به تنهایی بازی کنید، بازی یک توپ جنگی خودکار در اختیارتان قرار می‌دهد که به سمت دشمن شلیک می‌کند.

در حالی که روی نقشه‌ی بازی که از قطعه‌های شش‌ضلعی تشکیل شده حرکت می‌کنید، روی بعضی از این قطعه‌ها نقاشی‌های کوچکی می‌بینید. با رسیدن به هر قطعه‌ی شش‌ضلعی، تا زمانی که همه‌ی دشمنان را شکست ندهید، در همان‌جا می‌مانید. اگر روی یک قطعه آیتمی وجود داشته باشد، بعد از برداشتن آن به حرکت ادامه می‌دهید. این فضاها شامل جاهایی هستند که صندوقچه‌ی گنج، لنگرها (که می‌توانید آن‌ها را جمع کنید و برای برداشتن آیتم‌های شناور روی آب استفاده کنید)، علامت سوال (که ممکن است یک شخصیت جدید یا دلارهای شنی – واحد پول بازی – پیدا کنید)، تخته‌های چوبی (که برای تعمیر خسارت کشتی لازم هستند) و در مراحل بالاتر، محل باس را نشان می‌دهند. من شخصاً مطمئن می‌شدم که تا جایی که می‌توانیم تخته چوب جمع کنیم.

دشمنان سوار کشتی می‌شوند و اگر به اندازه‌ی کافی سریع آن‌ها را با پارو پرت نکنید، به بدنه‌ی کشتی آسیب می‌زنند (البته مراقب همبازی‌تان باشید که پارو به او نخورد!). اگر سوراخ‌ها به اندازه‌ی کافی سریع تعمیر نشوند، کشتی‌تان غرق می‌شود و باختی که به معنای برگشت به ساحل است، تجربه‌اش می‌کنید.

مبارزه با هیولاهای دریایی در کشتی Ship of Fools

وقتی به ساحل برمی‌گردید، همه‌ی آیتم‌هایی که در طول بازی جمع کرده‌اید ناپدید می‌شوند، مگر اینکه بتوانید ریشه‌هایی (tendrils) پیدا کنید. می‌توانید این ریشه‌ها را با حلزون جادویی Halga برای مقداری از سوپ جادویی‌اش معاوضه کنید. این سوپ‌ها ویژگی‌های مختلفی را برای دور بعدی بازی‌تان ارتقا می‌دهند، مثلاً پول و لنگر بیشتر یا زره‌ی بهتر برای کشتی به شما می‌دهند. اینکه بعد از هر دور بازی به Halga سر بزنید ارزشش را دارد، چون داشتن یک مزیت کوچک در دور بعد از هر بار بازی، شخصیت‌های جدیدی را هم می‌توانید پیدا کنید.

در ابتدای بازی فقط دو شخصیت قابل بازی وجود دارند، اما به زودی شخصیت‌های بیشتری را پیدا خواهید کرد که قفل‌شان باز می‌شود. هر شخصیت یک یادگاری خانوادگی (heirloom trinket) منحصر به فرد دارد که به آن‌ها در طول بازی یک توانایی ویژه می‌دهد. برای مثال، تاد (Todd)، یکی از اولین شخصیت‌هایی که با او بازی می‌کنید، یک کلاه‌خود ساده (Humble Hood) دارد که به او امکان می‌دهد هنگام حمله با پارو، آن را سریع‌تر حرکت دهد.

در حین دریانوردی در آب‌های فراموش‌شده (The Forgotten Waters)، همچنین می‌توانید نشان‌ها (trinkets) و اشیای باستانی (artefacts) پیدا کنید که به طور موقت در همان دور بازی باعث افزایش قدرت و امتیاز می‌شوند، اما بعد از غرق شدن کشتی ناپدید می‌شوند.

گیم پلی و مبارزه بازی Ship of Fools

سبک هنری بازی فوق‌العاده است؛ طراحی بازی به نظر با دست‌کشیده شده می‌آید و باورنکردنی جذاب است. Ship of Fools حس شوخ‌طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد که باعث می‌شود فارغ از سن، بازی کردن آن لذت‌بخش باشد. شخصیت‌های قابل بازی بامزه به نظر می‌رسند و طراحی دشمنان را هم دوست دارم. دشمنان بازی تنوع زیادی ندارند، اما به خصوص با دیدن باس‌فایت‌های بازی و طراحی باحال‌شان، مشکلی با این موضوع نداشتم. موسیقی بازی هم گیرا و پر از آهنگ‌هایی است که یادآور آهنگ‌های دریانوردان و دزدان دریایی است، البته بدون بخش خوانندگی! ضمن اینکه، کی بدش می‌آید در نقش لوت (Lotte) بازی کند که شبیه یک اکسولوتل (axolotl) سمندر مکزیکی است؟

Ship of Fools بازی کوتاهی است و بسیاری از بازیکنان آنلاین می‌توانند آن را در چهار ساعت یا کمتر به اتمام برسانند. Ship of Fools یک عنوان دونفره‌ی عالی است؛ امیدوارم سازندگان برای افزایش چالش و قابلیت تکرار بازی، ماموریت‌های بیشتری اضافه کنند!

Ship of Fools یک بازی دونفره‌ی فوق‌العاده سرگرم‌کننده و مفرح است که با طراحی هنری جذاب، موسیقی شنیدنی و گیم‌پلی چالش‌برانگیز و همکاری‌محور، تجربه‌ای لذت‌بخش برای بازیکنان با سنین مختلف ارائه می‌دهد. اگر به دنبال یک بازی فان و کوتاه هستید که در کنار دوستان یا خانواده‌تان از آن لذت ببرید، Ship of Fools انتخاب عالی‌ای است. فقط امیدواریم که در آینده شاهد محتوای بیشتری مثل مراحل و دشمنان جدید باشیم!

امتیاز ساویس‌گیم: 8.5 از 10

بیشتر بخوانید:

بررسی بازی Genopanic | سفری کوتاه اما لذت‌بخش

بررسی بازی Fading Skies | پرش به دنیایی پر از رمز و راز

بررسی بازی Outlast Trials | وحشت بی‌پایان با دوستان لذت‌بخش‌تر است

7 بازی مترویدوانیای جذاب برای افرادی که از این سبک متنفرند!

بهترین بازی‌های مترویدوانیا که باید هم‌اکنون تجربه کنید

Final Verdict

Ship of Fools is a super fun co-op game that offers an enjoyable experience for players of all ages with its engaging art design, catchy music, and challenging, cooperative gameplay. If you are looking for a fun and short game to enjoy with your friends or family, Ship of Fools is a great choice. We just hope to see more content like new stages and enemies in the future

SavisGame Score: 8.5 out of 10

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها