خداحافظی با فرهنگ ایرانی، سلام به ولنتاین و هالووین!

خداحافظی با فرهنگ ایرانی، سلام به ولنتاین و هالووین!

در دنیای امروز، رسانه‌ها نقش مهمی در شکل‌دهی به فرهنگ و هویت جوامع ایفا می‌کنند. این موضوع در مورد رسانه‌های گیم، فناوری و سرگرمی نیز صدق می‌کند. این رسانه‌ها که مخاطبان گسترده‌ای، به‌ویژه در میان جوانان، دارند، می‌توانند در ترویج فرهنگ و ارزش‌های مختلف مؤثر باشند.

با این وجود، شاهد یک تناقض آشکار در عملکرد رسانه‌های گیم و فناوری و سرگرمی ایرانی هستیم. این رسانه‌ها در حالی که مدعی ایرانی بودن هستند، اما در بسیاری موارد با فرهنگ و مناسبت‌های ایرانی اسلامی بیگانه‌اند.

یکی از نمودهای بارز این بیگانگی، عدم تبریک مناسبت‌ها و اعیاد ایرانی اسلامی توسط این رسانه‌ها است. این در حالی است که شاهد تبریک و ارائه برنامه‌های مناسبتی برای ولنتاین، هالووین و سایر مناسبت‌های غربی توسط آن‌ها هستیم.

این تناقض، زمانی آشکارتر می‌شود که به دروغ آوریل، به عنوان یکی از برنامه‌های مورد علاقه این رسانه‌ها، توجه می‌کنیم. آن‌ها این فرهنگ شنیع غربی را به عنوان دروغ سیزده، به عنوان یک سنت دیرینه ایرانی، جا می‌زنند. در حالی که «دروغ» از دیرباز و قرن‌ها پیش از پیدایش اسلام در میان ایرانیان امری به شدت ناپسند و نکوهیده بوده است. گویی این رسانه‌ها هیچ افتخاری در پاسداشت سنت‌های ایرانی نمی‌بینند.

شاید برخی از این رسانه‌ها برای توجیه این بی‌توجهی، استدلال کنند که این مناسبت‌ها ریشه ایرانی ندارند و اسلامی هستند. اما این استدلال، با توجه به ترویج مناسبت‌های غربی مانند ولنتاین و هالووین، وام‌دار تناقض آشکار دیگری است.

گذشته از این، فرهنگ اسلامی در طول قرن‌ها با فرهنگ ایرانی درآمیخته شده و فرهنگ ایرانی اسلامی را پدید آورده است. بنابراین، نادیده گرفتن مناسبت‌های اسلامی، به منزله نادیده گرفتن بخش مهمی از فرهنگ ایرانی است.

تبریک عید فطر توسط باندای نامکو یوبیسافت رئال مادرید و بارسلونا

تبریک عید فطر توسط باندای نامکو، یوبیسافت، رئال مادرید و بارسلونا

نکته قابل تأمل دیگر این است که حتی رسانه‌های خارجی در سال‌های اخیر رو به تبریک رمضان و عید فطر آورده‌اند. شرکت‌های بازیسازی، چهره‌های سینمایی، باشگاه‌ها و ستارگان فوتبال در سراسر جهان، این مناسبت‌ها را به مخاطبان خود تبریک می‌گویند. اما ظاهراً برای رسانه‌های به اصطلاح ایرانی، این کار افتخار یا کلاس محسوب نمی‌شود!

جالب‌تر اینکه برخی از این رسانه‌ها، مناسبت‌های ایرانی اسلامی را حکومتی و آخوندی قلمداد می‌کنند! گویی تبریک این مناسبت‌ها به معنای حمایت از حکومت یا روحانیت است. در حالی که این مناسبت‌ها، متعلق به همه مردم ایران، فارغ از گرایش‌های سیاسی و مذهبی آنها، هستند.

متأسفانه، این دوگانگی و تناقضات آشکار، نشان‌دهنده عدم درک صحیح از فرهنگ ایرانی اسلامی در میان برخی از فعالان رسانه‌های گیم و فناوری و سرگرمی است. این افراد، به جای تلاش برای ترویج فرهنگ و هویت ایرانی، به دنبال تقلید کورکورانه از فرهنگ غرب هستند.

امید است که این رسانه‌ها، با تجدید نظر در رویکرد خود، به جای بیگانگی با فرهنگ ایرانی اسلامی، به ترویج و پاسداشت آن بپردازند.

هدف از این مقاله، نقد و بررسی عملکرد رسانه‌های گیم و فناوری و سرگرمی ایرانی در زمینه ترویج فرهنگ و مناسبت‌های ایرانی اسلامی است. امید است که این نقد، به ارتقای سطح کیفی این رسانه‌ها و توجه بیشتر آنها به فرهنگ و هویت ایرانی منجر شود. مقالات بازی ساویس‌گیم را از دست ندهید. اگر مایل بودید کانال روبیکا، کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرام ساویس‌گیم را دنبال کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای گیم پلی بازی‌های مختلف را در کانال یوتیوب ساویس‌گیم تماشا کنید.

 

همچنین بخوانید:

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها