بررسی بازی فورزا موتور اسپورت

بررسی بازی فورزا موتور اسپورت بررسی بازی Forza Motorsport

شبیه ساز مسابقات اتومبیل رانی Forza Motorsport پس از 6 سال غیبت به پیست بازگشته است. اما آیا این بازگشت موفقیت‌آمیز بوده است؟ بررسی بازی فورزا موتور اسپورت را در ساویس‌گیم بخوانید.

نوشتار مرتبط:  سیستم مورد نیاز فورزا موتور اسپورت Forza Motorsport 

وقتی برای اولین بار بازی را انجام می‌دهید، یک تجربه هیجان‌انگیز با چندین ماشین در انتظارتان خواهد بود، به عنوان مثال تست درایو با یک کوروت و سپس مسابقه در تاریکی شب با یک ابرخودروی Le Mans قبل از دسترسی به بازی اصلی شما را برای تجربه‌ای هیجان‌انگیز آماده می‌کنند. به علاوه منوهایی برای مشاهده و تغییر اولیه سیستم آب و هوا و زمان مسابقه.

حالت حرفه‌ای در نسل جدید Forza Motorsport به بخشی به نام Builders Cup تبدیل شده است و ایده اصلی در اینجا این است که هر تورنمنت شامل چندین مسابقه باشد. البته هر قهرمانی نیاز به رانندگی با ماشین‌های خاصی دارد و ما این نوع طراحی را دوست داشتیم. از اینجا متوجه سبک جدید در مسابقات خواهید شد. از شما خواسته می‌شود که از طیف خودروهای مجاز در آن مسابقات یک خودرو خریداری کنید. هنگامی که یک تورنمنت جدید را شروع می‌کنید، یک تیزر لذت بخش تماشا خواهید کرد که مسابقات و نوع ماشین‌های استفاده شده در آن را توضیح می‌دهد.

مسابقه Forza Motorsport 8

برای مسابقات قهرمانی ما این ایده را که قبل از شروع مسابقه واقعی یک مسابقه تمرینی داشته باشید، دوست داشتیم. این به شما کمک زیادی می‌کند تا در صورت رانندگی برای اولین بار با خودرویی خاص، کنترل ماشین را یاد بگیرید، علاوه بر این که مسیری ایده آل را برای به پایان رساندن یک دور در پیست در سریع‌ترین زمان ممکن بیاموزید. مسابقه تمرینی از شما می‌خواهد که حداقل سه دور را کامل کنید تا آن را به پایان برسانید و یک مأموریت اختیاری برای شکستن یک رکورد برای شما در هر مسیری که در آن مسابقه تمرینی انجام می‌دهید وجود دارد. البته رانندگان عجول ناراحت نباشند، اگر می‌خواهید مستقیماََ وارد مسابقه اصلی شوید، می‌توانید از مسابقه تمرینی صرف نظر کنید!

یک ویژگی مفید در مسابقه تمرینی به نام Race Segment وجود دارد که مسیر مسابقه را به چند قسمت با یک شروع و یک پایان تقسیم می‌کند که پس از ورود به یکی از این بخش‌ها، یک تایمر برای شما ظاهر می‌شود که محاسبه می‌کند چقدر طول کشیده است بخش را تمام کنید. در ادامه هر بار که در این پیست رکورد جدیدی بزنید، امتیاز تجربه به عنوان پاداش دریافت خواهید کرد و البته این همان روشی است که به عنوان مثال در مسابقات فرمول ۱ پیاده می‌شود.

در طول مسابقات در حالت Career متوجه خواهید شد که زمان و آب و هوا به طور خودکار تغییر می‌کند، به عنوان مثال، اگر در صبح زود در حال مسابقه دادن باشید، پس از انجام چندین دور، متوجه خواهید شد که جهان اطراف شما به دلیل حرکت خورشید روشن‌تر شده است یا اگر در یک روز بارانی در حال مسابقه دادن هستید، ممکن است باران در طول مسابقه شدیدتر یا کمتر شود. این تغییرات را اگر از دوربین داخل کابین استفاده کنید بهتر حس خواهید کرد، البته تغییرات آب‌وهوایی مثل شدت یا کاهش باران روی کنترل ماشین نیز اثرگذار است. درست است که جلوه‌های صوتی بارش باران شدیدتر از حد معمول است، اما شخصاً این مورد را پسندیدم و حس خوبی را منتقل می‌کند.

پیست مسابقه شب Forza Motorsport بررسی بازی فورزا موتور اسپورت

با این وجود، وضعیت آب و هوا و زمان روز برای هر مسابقه در حالت Career Mode به طور تصادفی تغییر نمی‌کند، به این معنی که اگر در یک مسابقه بارانی هستید، همیشه همان شرایط و همان تغییراتی را که قبلاً تجربه کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد. یعنی اگر آن پیست را دوباره بازی کنید باز هم همان شرایط را تجربه خواهید کرد. امیدوارم منظور را درست رسانده باشم، آب و هوا در پیست متغیر است اما از یک روند ثابت تبعیت می‌کند.

صحبت از جلوه‌های صوتی شد، بازی جدید Forza Motorsport دارای صداگذاری بسیار عالی و وضوح بسیار بالا است، شما می‌توانید کوچکترین جزئیات را در موتور ماشین، صداهای ناشی از رانندگی روی سطوح مختلف، جزئیات بادهای مخالف و غیره بشنوید. البته وقتی ماشین را تیون (اصلاح و سفارشی سازی) می‌کنید، یک تغییر جزئی در صدای ماشین نیز ایجاد می‌شود.

ما از دقت بالا در شبیه‌سازی رانندگی در خودروها خوشمان آمد، جایی که هر سطحی که روی آن رانندگی می‌کنید به نوعی روی کنترل خودرو تأثیر می‌گذارد. برای مثال، گاهی اوقات در اطراف پیچ‌ها وقتی چرخ‌های عقب با سطح شنی خارج از مسیر برخورد می‌کنند، ماشین کنترل خود را از دست می‌دهد. دمای آب و هوا نیز در این امر نقش دارد. آب و هوای گرم باعث افزایش چسبندگی چرخ‌های خودرو در مسیر می‌شود و برعکس اگر هوا سرد باشد تجربه متفاوتی خواهید داشت.

ماشین زرد آسیب دیده Forza Motorsport

در مورد آسیب خودرو، دو نوع آسیب در فورزا موتور اسپورت 8 وجود دارد: نخست آسیب ظاهری و نمایشی که به ظاهر بیرونی خودرو وارد می‌شود، اگرچه صرف نظر از شدت تصادف آسیب محدود است. نوع دوم آسیب‌هایی هستند که در بازی شبیه‌سازی می‌شوند. مثلاً در هنگام تصادف شدید با دیوار یا ماشین‌های دیگر، قسمت‌های آسیب دیده ماشین در نموداری از ساختار ماشین روی صفحه به رنگ قرمز برای شما ظاهر می‌شوند و خواهید دید که ماشین در هنگام رانندگی به شما پاسخ لازم را نمی‌دهد و بسیار کند است. یعنی فرمان پذیری به شدت کاهش می‌یابد. البته خیالتان راحت، اگر مسابقه را تکرار کنید، ماشین شما کاملاً سالم می‌شود و آسیب‌های ناشی از مسابقه روی ماشین شما حفظ نمی‌شود، اما در زمان بعدی مجبور به تعمیر آن خواهید بود. شما می‌توانید آسیب خودرو را لغو کنید و میزان اثرگذاری آن را از طریق تنظیمات سفارشی سازی کنید.

در مورد درجات سختی، هشت درجه سختی برای هوش مصنوعی Drivatar در Forza Motorsport 8 وجود دارد و هر چه درجه سختی بالاتر باشد، اعتبار بیشتری دریافت خواهید کرد که برای خرید خودرو استفاده می‌شود. همچنین سه مدل تنظیمات سختی از پیش آماده با جزئیات خاص مانند لغو سیستم ضد قفل TRC در خودرو یا تغییر موقعیت مسیر ایده‌آل مسیر مسابقه از دائمی بودن به ظاهر شدن فقط در پیچ‌های پیست و غیره وجود دارد. مانند بازی‌های قبلی Forza Motorsport، می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای دلخواه تغییر دهید. همچنين قبل از شروع مسابقه در حالت Career، می‌توانید موقعیت ماشین خود را در خط شروع انتخاب کنید که هر چه از موقعیت اول در خط شروع دورتر باشید، پاداش افزایش می‌یابد و وقتی در آن مسابقه برنده شوید، پول اضافی دریافت خواهید کرد.

در این نسخه از Forza Motorsport، مکانیسم اصلاح خودرو با قسمت‌های قبلی متفاوت است، زیرا هر خودرو نیاز به جمع آوری قطعات خاص و ارتقاء دارد. شما نمی‌توانید قطعات یدکی را به راحتی بخرید، زیرا در ابتدای امر آن‌ها قفل هستند و نیاز است که ابتدا سطح خودرو را به سطح 5 برسانید، برای مثال، با رقابت در مسابقات بیشتر و اختصاص زمان بیشتر به استفاده از یک ماشین. شاید این موضوع در عین حال یک نکته مثبت و منفی باشد، مثبت است زیرا به بازیکن انگیزه می‌دهد که زمان بیشتری را با ماشین سپری کند و سبک رانندگی را یاد بگیرد و واکنش‌های آن را به خاطر بسپارد، اما در صورتی که شما فردی با تجربه در بازی‌های شبیه‌سازی مسابقه‌ای هستید و می‌خواهید یک ماشین بخرید و پس از جمع آوری مقداری اعتبار آن را تغییر می‌دهید، منفی است.

ماشین قرمز در پیت لاین Forza Motorsport

رابط کاربری پیشرفت‌های خوبی کرده است و به شما نشان می‌دهد که با توجه به دستاوردهایی که کسب کرده‌اید، چه امتیازی دریافت خواهید کرد، مثلاً سبقت گرفتن از یک رقیب دیگر که 10 امتیاز تجربه را به شما پاداش می‌دهد. در همان زمان در بالای صفحه لیستی از تخلفات وجود دارد و بلافاصله به شما هشدار داده می‌شود، مثلاً برخورد عمدی با یک ماشین دیگر یا بریدن پیچ و غیره که جریمه آن اضافه شدن یک دوره زمانی روی رکورد شما است. این جرایم در نهایت بر عملکرد شما در دستیابی به یک رکورد جدید در همان دور تأثیر منفی می‌گذارند.

همچنین در میان ویژگی‌های عالی Forza Motorsport جدید، توضیحات صوتی مفیدی در عناصر مهم اضافه شده است، مانند توضیح نحوه اصلاح ماشین برای اولین بار و هنگام آماده شدن برای یک مسابقه جدید. در طول مسابقه نیز، هنگامی که تخلفی برای شما صادر می‌شود یا زمانی که سه دور در یک مسابقه تمرینی و غیره را کامل می‌کنید، دستورالعمل‌ها را از طریق رادیو دریافت خواهید کرد. ما این قابلیت اضافه شده را دوست داشتیم.

حالت دیگری نیز در موتور اسپرت وجود دارد که Rivals نام دارد و شما را در یک چالش در برابر دیگران می‌برد تا رکورد آن‌ها را بشکنید، این مرحله به شما اجازه می‌دهد تا تمام دسته‌های خودرو را به چالش بکشید و البته ابتدا باید دسته‌بندی را انتخاب کنید، برای مثال می‌توانید یک دسته‌بندی را انتخاب کنید، ماشینی خاص از دسته B و رقابت با دیگران در یک پیست خاص به منظور شکستن رکورد آن‌ها، رقیب به شکل یک روح برای شما ظاهر می‌شود و حرکات او را در پیست خواهید دید.

نکته جالب در مورد این بخش این است که می‌توانید در همان پیست رانندگی کنید و هر زمان که از حریف خود پیشی بگیرید، حریف بهتری مستقیماً به سراغ شما می‌آید. اما مشکلی که در این چالش وجود دارد این است که شما با افرادی با خودروهای قوی‌تر هم رده رقابت خواهید کرد و حتی اگر راننده ماهری باشید، به دلیل توانایی‌های ماشینی که در اختیار حریف است، نمی‌توانید از آن‌ها پیشی بگیرید. شما باید ماشین فعلی خود را با یک ماشین مشابه یا قوی‌تر تغییر دهید. بنابراین، وضعیت برای هر کسی که قدرتمندترین ماشین را دارد تغییر می‌کند. ای کاش این حالت با به چالش کشیدن افراد در پیست منصفانه‌تر می‌بود.

گرافیک Forza Motorsport بررسی بازی فورزا موتور اسپورت

وقت آن رسیده که در مورد کیفیت گرافیکی Forza Motorsport جدید صحبت کنیم که واقعاً بسیار چشمگیر است و دقت در جزئیات اتومبیل‌ها و دنیای اطراف شما در مسیرهای مسابقه بالا است، به خصوص هنگام استفاده از ویژگی رهگیری پرتو که انعکاس‌های بسیار زیبای نور را به بازی اضافه می‌کند و بهترین تجربه آن در مسابقه شبانه و پیست بارانی است. جزئیات ماشین‌ها عالی است، چه دوربین از داخل کابین باشد و چه از بیرون ماشین، اما مشکلاتی در انیمیشن وجود دارد که بر غوطه‌ور شدن بازیکن در تجربه تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، اگر شما در حال رانندگی با لامبورگینی وننو باشید، انیمیشن استفاده شده در کیلومترشمار دیجیتالی خودرو با واقعیت مطابقت ندارد، هنگام حرکت از دنده اول به دنده دوم، باید حرکت نرمی بین دو عدد در طول انتقال وجود داشته باشد و همانطور که عدد اول به سمت چپ حرکت می‌کند، عدد بزرگتر با یک حرکت جایگزین شود. یا اگر سعی کنید فرمان را به راست یا چپ بچرخانید و در خودرویی که از پدال‌های پشت فرمان استفاده می‌کند به دنده جدید تغییر دهید، خواهید دید که دست راننده همچنان به فرمان چسبیده است!

همچنین در حالی که در حال رانندگی بودم و تصادف شدیدی را تجربه کردم، طوری که ماشینم چپ شد، متوجه شدم که گرافیک کف ماشین کیفیت بسیار پایینی دارد! البته شاید اشاره به این موارد کمی سختگیرانه باشد، اما این‌ها جزئیات ریزی هستند که ماشین بازها را آزار می‌دهند و به هر حال باید تمام مشاهدات را به شما عزیزان منتقل کنیم.

پیست توکیو Forza Motorsport

در مورد عملکرد بازی، بهینه‌سازی بازی برای کامپیوتر بسیار خوب است، این بازی از ویژگی‌های DLSS برای کاربران کارت‌های Nvidia RTX پشتیبانی می‌کند، من سعی کردم با روشن بودن رهگیری پرتو با بالاترین تنظیمات بازی را تجربه کنم. به لطف دی ال اس اس، توانستم در نرخ فریم 75 تا 88 تجربه پایداری داشته باشم و پس از خاموش کردن ری تریسینگ حدود 97 تا 111 فریم در ثانیه دریافت کردم.

شبیه ساز جدید رانندگی Forza Motorsport در نهایت بازی بسیار خوبی است و با ویژگی‌های جدید و حالت‌های بازی سرگرم کننده ارائه می‌شود، چه بخواهید بدون محدودیت مسابقات آزاد را انجام دهید یا در چندین تورنمنت در حالت Career شرکت کنید. شما در فورزا موتور اسپورت تا ۵۰۰ ماشین برای سرگرم شدن پیدا خواهید کرد.

نقاط مثبت

  • صداگذاری فوق‌العاده ماشین‌ها
  • آب‌وهوای پویا در پیست مسابقه
  • اضافه شدن دور تمرینی پیش از مسابقه اصلی

نقاط منفی

  • اندکی مشکلات فنی در گرافیک و انیمیشن‌های بازی
  • سیستم آسیب و برخورد ماشین‌ها خیلی محدود است

امتیاز ساویس‌گیم: 8.5 از 10

بازبینی تصویری

مسابقه شب Forza Motorsport بررسی بازی فورزا موتور اسپورت

گرافیک بازی پیشرفت خوبی داشته است

نوشتار مرتبط:  معرفی استودیوهای بازیسازی | پلی گراند گیمز خالق فورزا هورایزن 

منوی بازی Forza Motorsport

آب و هوای پویا هیجان و جذابیت مسابقات را بیش‌تر کرده است

نوشتار مرتبط:  معرفی استودیوهای بازیسازی | تورن 10 خالق فورزا موتور اسپورت 

مسابقه رالی برخورد ماشین و جرقه Forza Motorsport بررسی بازی فورزا موتور اسپورت

آسیب به خودرو خیلی محدود و جزئی است

FINAL VERDICT

The new driving simulator Forza Motorsport is ultimately a great game and comes with new features and fun game modes, whether you want to play unlimited open races or take part in multiple tournaments in Career mode

:Pros

  • Awesome car sound design
  • Dynamic weather on the race track
  • Added a practice sessions before the main race

:Cons

  • A few technical problems in the graphics and animations of the game
  • The damage system and collision of cars is very limited

SavisGame Score: 8.5 out of 10

 

5 6 رای ها
رأی دهی به مقاله

رضا خلف چعباویمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا خلف چعباوی

به نام خدا - سلام، رضام. ایمیل کاری: khc.reza@gmail.com

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها