بررسی بازی Blasphemous 2

بررسی بازی Blasphemous 2

استودیو بازیسازی اسپانیایی The Game Kitchen اولین بازی Metroidvania خود تحت عنوان Blasphemous را در سال ۲۰۱۹ به ما ارائه کرد و این بازی یک تجربه جالب با دنیای تاریک و با الهام از میراث مسیحیت اسپانیایی و با فضایی منحصر به فرد بود که آن را از سایر بازی‌های مترویدوانیا متمایز می‌کرد. اما گیم پلی بازی در بسیاری از جنبه‌ها ساده بود که منجر به برخی محدودیت‌هایی می‌شد و مانع از رسیدن Blasphemous به سطح بازی‌های شاهکار مانند نسخه‌های کلاسیک Castlevania شده بود، حال تیم سازنده پس از ۴ سال بازگشته است. بررسی بازی Blasphemous 2 را در ساویس‌گیم بخوانید.

نوشتار مرتبط:  سیستم مورد نیاز Blasphemous 2 

داستان ما را به سرزمین رنج‌دیده کوستودیا بازمی‌گرداند و ما به بازی در نقش قهرمان یعنی The Penetent One باز می‌گردیم تا تلاش کنیم آخرین اقدامات نفرین معروف به «معجزه» برای گسترش بلا را متوقف سازیم. شروع داستان به بازیکن نشان می‌دهد که ماجرا مستقیماً پس از پایان قسمت اول شروع شده است، زیرا به رویدادی که در پایان آن قسمت رخ داده است، اشاره می‌کند، اما واقعیت ممکن است متفاوت باشد، چرا که دنیای بازی بسیار متفاوت است. آنچه را که به یاد می‌آوریم و برخی از مناطقی که مجدداً بررسی خواهیم کرد، از نظر وضعیت و موقعیت آن‌ها روی نقشه بسیار متفاوت به نظر می‌رسند و ظاهراً رویدادها در واقع پس از دهه‌ها یا قرن‌ها شروع می‌شوند!

با این حال، بازی بسیاری از رمز و راز ارائه شده در قسمت اول را حفظ می‌کند، اما ابهام بیشتری دارد، در حالی که قسمت اول به بررسی کلی برخی از شخصیت‌ها، چه از طریق متن و چه از طریق دیالوگ‌های کوتاه، می‌پردازد، قسمت دوم این شخصیت‌های عجیب و غریب را به ما ارائه می‌دهد، شخصیت‌هایی که در بسیاری از موارد بدون کوچکترین توضیحی عذابی سهمگین را متحمل می‌شوند و بازی این رنج به تصویر می‌کشد. غالباً داستان از نقاط قوت قسمت اول نبود و البته از نقاط قوت قسمت دوم هم نیست. در اصل این عجیب بودن Blasphemous 2 است که خودنمایی می‌کند. شگفتی و گیرایی دنیای بازی و فقدان توجیه ما را به تماشای آنچه در این دنیا در اطرافمان می‌گذرد علاقه‌مند می‌کند تا هرچه بیشتر در مورد آن اطلاعات به دست آوریم و به توضیحات احتمالی برای آنچه در حال رخ دادن است فکر کنیم.

والپیپر بازی بلسفموس 2 اسکلت با نیزه آهنی

بازی blasphemous 2 همان کیفیت صوتی زیبا از قسمت اول را ارائه می‌دهد، اما این بار کیفیت بصری استادانه‌تری را به ارمغان آورده است. علیرغم حفظ گرافیک ۱۶ بیتی کلاسیک، انیمیشن‌ها این بار روان‌تر و زیباتر شده‌اند و در عین حال به جزئیات دقت شده است. بدون شک از نحوه حرکت شخصیت خودتان، هیولاها و کاراکترهایی که ملاقات خواهید کرد، لذت می‌برید. همچنین محیط‌های پیچیده‌تر و جزییات بیشتری نسبت به قسمت اول انتظارتان را می‌کشند، Blasphemous 2 برخلاف بازی نخست که طراحی‌های محیطی آن به ساده بودن گرایش داشت، پیچیدگی هنری جذابی دارد.

پیشرفت‌های گرافیکی خوب هستند و زیبایی‌شناسی بیشتری را به تجربه اضافه می‌کنند، اما پیشرفت در گیم پلی بازی برجسته‌ترین چیزی است که بازیکن در Blasphemous 2 متوجه آن می‌شود. با تمرکز مداوم روی سادگی گیم پلی بازی، گزینه‌های بیشتر و تنوع در چندین بخش به تجربه اضافه می‌شود. شما این بار از یک سلاح استفاده نخواهید کرد بلکه بین ۳ اسلحه حق انتخاب خواهید داشت. اولین سلاح‌ها چکش با قدرت زیاد و ضربات آهسته است، در ادامه شمشیری خواهید داشت که قدرت و سرعت را متعادل می‌کند و در نهایت دو خنجر برای آن‌هایی که سرعت را بر قدرت ضربات ترجیح می‌دهند. شما با کاوش در دنیای بازی به دو اسلحه باقی مانده دست خواهید یافت و این بار پیشرفت‌ها و قابلیت‌های اسلحه‌ها مفیدتر شده و احتمال بیشتری دارد که در طول نبردها استفاده شودند.

معمای جادویی آینه و نور بررسی بازی Blasphemous 2

یکی از ایرادات قسمت اول در ارائه توانایی‌های جادویی بود که اجرای آن‌ها به زمان بیشتری نیاز داشت و بازیکن را در برابر حملات حریفان و مرگ آسیب‌پذیر می‌کرد. ما در نسخه اصلی از این توانایی‌ها بهره چندانی نبردیم اما Blasphemous 2 این مشکل را برطرف ساخته و حملات جادویی سریعی را در اختیار ما قرار می‌دهد که تقریباً مستقیماً انجام می‌شوند، این توانایی‌ها برای استفاده در برابر دشمنان مختلف بسیار متنوع و مفید هستند، با توانایی‌های جادویی قوی‌تر که می‌توان از آن‌ها مخصوصاً در شرایط بحرانی استفاده کرد. به نوبه خود، زمان بیشتری برای اعمال نیاز دارند.

نبردهای شما با حریفان به شرایط مختلف بستگی دارد، همانطور که در قسمت اول وجود داشت، اما اکنون دشمنان توزیع شده‌اند. شما بیشتر ممکن است همزمان با بیش از یک حریف مبارزه کنید. یکی از نکات منفی در اینجا چیدمان دشمنان و نحوه ظاهر شدن آن‌ها در برخی مناطق به شکل آزاردهنده‌ای بود که بازیکن را در شرایط سخت قرار می‌دهد و تقریباً پیروزی غیرممکن می‌شود. برای فرار از مرگ در چنین شرایطی راه فراری نیست، اما این نکته منفی خیلی تکرار نمی‌شود و به گونه‌ای نیست که تجربه شما را خراب کند.

خوشبختانه Blasphemous 2 مبارزات سرگرم کننده و مفصل با باس را بازگردانده است و دشواری کلی بازی متعادل و چالش برانگیز شده، اما با وجود کیفیت باس فایت‌ها، بسیاری از ایده‌های ارائه شده در بازی مجدداً معرفی و تکرار می‌شوند. البته ما در Blasphemous نیز از کم بودن باس فایت‌های غول پیکر که قسمت اول را متمایز می‌کرد، ناامید شدیم. می‌توان گفت سطح ارائه شده توسط Blasphemous 2 در این زمینه همچنان عالی است اما از بازی نخست پایین‌تر است. در مورد نبردها ایراد دیگری هم وجود دارد و آن عدم تنوع در دشمنان است. قسمت اول تنوع بسیار خوبی را در انواع آن‌ها و حملاتی که انجام می‌دهند ارائه می‌کرد در حالی که قسمت دوم تعداد محدودی را معرفی می‌کند. تعدادی از دشمنان قدیمی و برخی جدید هستند، اما فقدان تنوع واقعی در نوع حملات یا استراتژی‌های مورد نیاز برای مقابله با آن‌ها حس می‌شود.

مجسمه سفید که یک بطری در دست دارد

در حین سرگردانی خود در دنیای بازی ابزارهای زیادی مانند Rosary Beads پیدا خواهید کرد که می‌توان از آن‌ها برای بهبود مقاومت شخصیت خود در برابر انواع آسیب‌ها یا ارائه ویژگی‌های دیگر استفاده کنید. همچنین Altarpiece‌هایی وجود دارند که مزایای خاصی به شما می‌دهند یا سرعت خالی شدن نوار جادوی شما را کاهش می‌دهند و کاربردهای دیگری که اهمیت استفاده از این ابزارها را به شما القا می‌کنند. بر خلاف بازی نخست که استفاده از چنین ابزارهایی در اکثر مواقع سود محدودی داشت.

وقتی صحبت از جنبه اکتشافی که یک رکن اساسی در بازی‌های سبک مترویدوانیا است می‌شود، Blasphemous 2 خود را از نسخه قبلی متمایز کرده است، عنوانی که در آن تجربه کاوش بسیار محدود بود و بعد از ساعت‌های ابتدایی بازی تغییر چندانی نمی‌کرد. قسمت دوم از مزایای مکانیک‌های این سبک بهره می‌برد. توانایی‌هایی که در طول تجربه برای بهبود تجربه اکتشاف به دست خواهید آورد، مانند بهره گیری از پرش دوبل و توانایی هجوم به هوا و استفاده از هر سه سلاح در هنگام کاوش. این سلاح‌ها توانایی خاصی دارند که به شما کمک می‌کنند کاوش کنید، مانند توانایی چکش در به صدا درآوردن زنگ که درهای جیوه‌ای را باز می‌کند یا سکوهایی برای پریدن ایجاد می‌کند.

سلاحی که در ابتدا انتخاب می‌کنید، مناطقی را که می‌توانید کاوش کنید را مشخص می‌کند. انواع تله‌هایی که در حین اکتشاف سر راه شما قرار می‌گیرند متنوع شده‌اند و افتادن در برخی تله‌ها به معنای مرگ حتمی نیست، بلکه بازگشت شما به سکوی قبلی با از دست دادن بخشی از جان شماست. اگر خاطرتان باشد یکی از مشکلات آزاردهنده قسمت اول که بارها باعث مرگ می‌شد، پرش جزئی بین سکوها بود که نیاز به دقت فراوانی داشت.

انبار متروکه دارای اشیاء قیمتی

یکی از ایرادات سیستم اکتشاف از قسمت اول همچنان در قسمت دوم وجود دارد و آن مشکل نیاز به بازگشت دوباره و دوباره به برخی مناطق و گذراندن مدت طولانی در مسیر به دلیل نبود نقاط سفر سریع است که بسیار آزاردهنده است، زیرا ممکن است به دلیل نداشتن سلاح یا توانایی خاصی نتوانید وارد یک منطقه شوید، ابزاریی که به این زودی به دست نمی‌آید و گاهی اوقات مشخص نیست که از کدام منطقه می‌توانید به هدف خود برسید که به معنای بازگشت به تعدادی از مناطق است. البته این مورد ماهیت و بخشی از جذابیت بازی‌های مترویدوانیایی است. اما به شرطی که در استفاده از آن زیاده‌روی نشود. بنابراین سعی کنید قبل از پیدا کردن مورد مناسب بفهمید که آیا می‌توانید از موانع عبور کنید یا خیر.

محتوای جانبی بازی Blasphemous 2 در مقایسه با قسمت اول غنی است و رازها و مأموریت‌های جانبی زیادی وجود دارد که شما را ملزم به نگاه دقیق به محیط اطراف یا کاوش می‌کند، زیرا پاداش‌هایی که به دست خواهید آورد به نسبت تلاش اضافی بسیار سخاوتمندانه هستند، در واقع آن‌ها توانایی‌های عالی را به شما ارائه می‌دهند یا ویژگی‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که اساساً در هنگام بازی در دسترس شما نیستند و بسیاری از این مأموریت‌ها سرگرم کننده هستند و برای حل آن‌ها یا جمع آوری ابزارهای متعلق به آن‌ها کمی فکر کردن نیاز است.

شخصاً به دلیل علاقه فراوانی که به مأموریت‌های جانبی و اسرار Blasphemous 2 داشتم، بازی را با آمار ۹۷٪ در عرض ۲۷ ساعت به پایان رساندم. البته شما می‌توانید بازی اصلی را در مدت ۱۶ ساعت یا کم‌تر با تمرکز بر مأموریت‌های داستانی به پایان برسانید. می‌توان گفت که Blasphemous 2 یک دنباله فوق العاده است. این بازی به وضوح تجربه کلی را در جنبه‌های مختلف بهبود بخشیده است. بدون شک مکانیک نبردها و جنبه اکتشاف پیشرفت خوبی داشته است. شاید برخی از جنبه‌های بازی نسبت به عنوان نخست کمبود داشته باشند اما در کل شاهد یک پیشرفت شگرف هستیم.

نقاط مثبت

  • گیم پلی روان و سرگرم کننده
  • تنوع بالا در توانایی‌ها و محیط‌های بازی
  • معماها و مأموریت‌های جانبی لذت بخش و درگیر کننده

نقاط منفی

  • توزیع ناهماهنگ دشمنان در برخی مناطق بازی
  • تنوع کم دشمنان و سبک مبارزه آن‌ها

امتیاز ساویس‌گیم: 9 از 10

بازبینی تصویری

گیم پلی بازی بلسفموس 2

گیم پلی بازی در عین سادگی جذاب و سرگرم کننده است

نوشتار مرتبط:  بازی‌های شاهکار و ماندگار که تجربه نکرده‌اید 

نقاشی مسیحی فردی با لباس سفید و موهای قهوه‌ای بلند در کنار جام‌های طلایی بررسی بازی Blasphemous 2

طراحی هنری بازی و توجه به جزئیات پیشرفت شگرفی داشته است

نوشتار مرتبط:  بهترین بازی‌های مترویدوانیا که باید هم‌اکنون تجربه کنید 

پرنده‌های مومیایی در قصر دراکولایی بررسی بازی Blasphemous 2

توزیع ناهماهنگ دشمنان در برخی مناطق دردسرساز می‌شود

FINAL VERDICT

It can be said that Blasphemous 2 is a great sequel. This game has clearly improved the overall experience in many aspects. Undoubtedly, the mechanics of battles and the aspect of exploration have been well developed. Maybe some aspects of the game are lacking compared to the first title, but overall we see a tremendous improvement

:Pros

  • Smooth and fun gameplay
  • High variety in game abilities and environments
  • Enjoyable and engaging puzzles and side missions

:Cons

  • Irrational placement of enemies in some areas
  • Low variety of enemies and their fighting style

SavisGame Score: 9 out of 10

 

5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها