بررسی بازی استارفیلد

بررسی بازی استارفیلد شخصیت starfield سفینه فضایی شهر نیو آتلانتیس

استارفیلد Starfield، بازی اکشن ماجراجویی نقش آفرینی جدید بتزدا که سال‌های زیادی در دست توسعه بود و تأخیرهای زیادی خورد سرانجام منتشر شد. اما آیا این بازی ارزش‌ این همه هیاهو را داشت؟ آیا استارفیلد می‌تواند تکانی به وضعیت نگران کننده بازی‌های ایکس باکس بدهد؟ در ادامه با بررسی بازی استارفیلد همراه ما باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم.

نوشتار مرتبط:  هر آنچه که باید درباره استارفیلد بدانید 

داستان ما را به سال ۲۳۳۰ در دنیایی پس از درگیری‌های کهکشانی می‌برد. ماجرای اصلی اما ۲۰ سال پس از درگیری عظیمی که همه چیز را دستخوش تغییر داد جریان می‌یابد… دو گروه بزرگ، مستعمرات متحد و مجموعه فری استار، جنگی خونین استعماری را به راه انداخته‌اند که تنها هدف آن تصرف قلمرو بود و به مدت 20 سال سیارات و کهکشان‌ها را در وضعیت آشفته قرار دادند.

فضا در سال ۲۳۳۰ توسط انسان‌ها مستعمره شده است، گفتن چنین داستان خاکستری چیز جدیدی نیست، اما ارائه آن به شیوه‌ای متقاعد کننده چیزی است که استارفیلد در آن می‌درخشد. بازی در ارائه اهداف خاص به هر جناح یا گروهی از افراد مختلف، عملکرد و تنوع خوبی دارد، اما از این واقعیت که بازی فقط یک پایان دارد شوکه شدم، به عنوان مثال، ما Skyrim و سری Fallout را داریم که دارای چندین پایان مختلف هستند.

استارفیلد دارای چندین شخصیت متحد و همراه در بازی است که هر کدام داستان خاص خود را دارند. بازی شما را مجبور به انتخاب متحد و همراه خاصی نمی‌کند، اما هر شخصیت پیشینه خاصی دارد که ویژگی‌های او را شکل می‌دهند. از طرفی از نظر گیم پلی متوجه اهمیت زیاد همپیمانان نشدم و این باعث شد که به شدت ناامید شوم و اینکه آن‌ها به طور تصادفی در حین مبارزه حرکت می‌کنند. در واقع هوش مصنوعی خوبی ندارند و از عمق کافی برخوردار نیستند، با توجه به تأخیرهای مکرر بازی انتظار می‌رفت سازندگان این موارد را برطرف نمایند.

سیاره‌های مختلف استارفیلد بررسی بازی استارفیلد

استارفیلد در زمینه توجه به جزئیات و طراحی سیاره‌ها واقعاََ خوب عمل کرده است. فیزیک، گرانش، سطح اکسیژن و سایر ویژگی‌های سیارات مختلف با یکدیگر متفاوت است و واقعاََ این حس را به شما می‌دهند که در حال کاوش یک سیاره بیگانه و منحصر به فرد هستید. یکی دیگر از ویژگی‌های گیم پلی که نشان‌دهنده توجه به جزئیات است، سیستم متقاعدسازی است که مبتنی بر متقاعد کردن برخی از شخصیت‌های بازی به مبادله یک چیز خاص به جای کشتن یک فرد یا پرداخت پول است. این سیستم به اندازه کافی سخت و روشی است که دیالوگ‌ها اغلب بر اساس آن شکل می‌گیرند و باعث می‌شود با وجود سختی اجرا، دوباره آن را امتحان کنید و نتیجه آن را به نظاره بنشینید.

در زمینه سفارشی کردن و شخصی‌سازی بازی واقعاََ می‌درخشد، من سلاح‌های زیادی را شخصی‌سازی کردم و آمار آن‌ها را بهبود بخشیدم. این سیستم به نوعی اعتیادآور است و شما را ترغیب می‌کند تا دقایق زیادی را صرف گشت زدن در منوها و خواندن توضیحات قطعات کنید. توسعه سفینه فضایی نیز یک تجربه منحصر به فرد است و من احساس می‌کردم که مشغول تجربه یک بازی شبیه‌سازی هستم. چرا که به معنای واقعی کلمه هر جنبه‌ای از سفینه از طراحی بصری و کابین خلبان گرفته تا گزینه‌های خاص مانند تقسیم قدرت بین سلاح‌ها، زره‌ها و توانایی سفر با سرعت نور قابل تنظیم است.

اما یکی از عناصر ضروری در سفارشی‌سازی بازی خود کاراکتر است که این بار شامل پس‌زمینه‌های داستانی و مهارت‌های شروع می‌شود. انتخاب یک پس‌زمینه مناسب که نشان‌دهنده نوع شخصیتی باشد که مد نظر شما است، یک موضوع اساسی است که تجربه نهایی را بسیار بهبود می‌بخشد و این پس‌زمینه صرفاََ جنبه ظاهری ندارد و در دیالوگ‌ها تأثیرگذار است.

نوشتار مرتبط:  ویدیو مقایسه گرافیک استارفیلد 

در زمینه مبارزه و گان‌پلی با یک بازی استاندارد طرف هستیم که چیز خاصی برای ارائه ندارد. استارفیلد نمی‌تواند حس سنگینی و لذت ناب گان‌پلی بازی‌های شوتر را ارائه دهد و این موضوع از نمایش‌های بازی هم قابل دریافت بود. با این حال تجربه نهایی از سایبرپانک 2077 که احساس می‌کردید در حال شلیک به یک اسفنج توخالی هستید اندکی بهتر است.

در مورد مکانیک مخفی کاری هم گزینه‌هایی در اختیار دارید، اما شخصاً آن را در سطح مطلوبی نیافتم، مخصوصاً اینکه بازی به گونه‌ای طراحی نشده است که این جنبه از مبارزه را به خوبی ارائه کند. بنابراین دوستانی که علاقه‌مند به تجربه مخفی‌کاری و دوری از خشونت هستند انتخاب‌های چندانی نخواهند داشت. در عوض تنوع باشکوه سلاح‌ها قطعاََ موردی است که توجه طرفداران بازی‌های نقش آفرینی به ویژه بازی‌های Bethesda را سیراب خواهد کرد. می‌توانم به شما قول بدهم که هر آنچه در این زمینه بخواهید، بازی شما را ناامید نخواهد کرد.

در خصوص سفینه‌های فضایی و هدایت آن‌ها باید بگویم که وقتی برای اولین بار کنترل سفینه فضایی را در اختیار می‌گیرید، درک نحوه کار موتور سفینه و توزیع انرژی به تمام قابلیت‌های آن آسان نیست، اما وقتی چیزها را درک کنید، متوجه خواهید شد که بازی تجربه هدایت و ناوبری بسیار دقیقی را ارائه می‌دهد. البته که پریدن از یک کهکشان به کهکشان دیگر آسان نخواهد بود، اما باید مقداری صبر پیشه کنید و قطعات خود را ارتقاء دهید، پس از تسلط بر مکانیک هدایت و ناوبری بازی متوجه خواهید شد که استارفیلد در زمینه کنترل سفینه فضایی تجربه‌ای نزدیک به واقعیت و در عین حال لذت‌بخش را ارائه می‌دهد. همان شعاری که سازندگان پیش از انتشار بازی می‌دادند، یعنی ترکیب واقعگرایی با عناصر لذت‌بخش و هماهنگ کردن تجربه نهایی برای یک بازی ویدیویی.

نوشتار مرتبط:  سیستم مورد نیاز استارفیلد Starfield 

جهان استارفیلد مأموریت‌های جانبی زیادی در بر دارد که برای ده‌ها ساعت غوطه وری شما کافی است. مأموریت‌های جانبی ارزش زیادی دارند، پاداش خوبی به شما می‌دهند و تکه‌ای از پازل داستانی بازی را در اختیارتان می‌گذارند. ساختن پایگاه در جهان بازی ویژگی فوق العاده‌ای است که ممکن است تجربه شما در استارفیلد را بسیار غنی‌تر کند، به خصوص با ساخت آن در سیارات و قمرهای تقریباً خالی که به شما حس تعلق به آن منطقه می‌دهد. اما در نهایت استارفیلد بزرگ‌ترين نقطه ضعف بازی‌های بتزدا، یعنی القای حس اکتشاف به گیمر را نمی‌تواند برطرف کند.

درست است که مأموریت‌های جانبی زیادی وجود دارند که ساعت‌ها گیم پلی را ارائه می‌دهند، اما اکثر آن‌ها بسیار تکراری هستند و سیارات خارج از داستان را به نوعی خالی و بی اهمیت می‌کنند. سیارات خارج از داستان شایسته توجه نیستند، چرا که هیچ محتوایی برای عرضه ندارند. علیرغم وجود سیارات توخالی فراوان، آن‌ها از نظر بصری خیره کننده طراحی شده‌اند. بعضی از سیارات حس واقع گرایی وصف ناپذیری را در طراحی خود منتقل می‌کردند، از جمله نورپردازی، موقعیت خورشید و تنوع زیاد در مکانیک‌ها و ویژگی‌های مختلف از جمله سطح اکسیژن، گرانش و غیره.

گرافیک به طور کلی در لحظه‌ای که بازی را برای اولین بار بازی کردم فراتر از انتظارات من بود. نورپردازی چیزی بود که بیش از همه توجه من را به خود جلب کرد. اما با وجود جلوه‌های بصری فوق العاده، شخصیت‌های غیر اصلی جهان استارفیلد مدل‌سازی و چهره‌هایی داشتند که در یک بازی نسل فعلی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. یکی از عوامل برجستگی شخصیت‌های بازی، صداگذاری آن‌ها است و به وضوح هر صداپیشه تسلط آشکاری بر شخصیت خود دارد. کیفیت صداگذاری واقعاََ به عمق بخشیدن و باورپذیر کردن شخصیت‌ها کمک کرده است.

نوشتار مرتبط:  عملکرد استارفیلد روی ایکس باکس سری اس خوب خواهد بود 

در خصوص عملکرد فنی، استارفیلد تا حد زیادی قبل از آپدیت روز اول مشکل داشت و حتی بعد از آپدیت روز اول نیز کاملاً عاری از مشکلات فنی نیست و با اینکه بعد از آپدیت اوضاع خیلی بهتر شده است، اما شخصاً شاهد یک مورد آزاردهنده بودم و آن افت فریم در شرایط بسیار عادی روی کامپیوتر شخصی مجهز به کارت گرافیک AMD Radeon RX 6700 XT با رزولوشن ۱۰۸۰p بود و تا لحظه نگارش به شما توصیه می‌کنم بازی را به جای کامپیوتر روی پلتفرم ایکس باکس تجربه کنید.

هوش مصنوعی بازی در مجموع عملکرد ضعیف و متوسطی دارد. حتی با بالا بردن درجه سختی بازی نیز بهبودی حاصل نمی‌شود و عملکرد استارفیلد در این زمینه ناامید کننده است. معایب نامبرده شده در این بررسی شاید برای طرفداران بازی‌های بتزدا عادی و قابل تحمل باشند، اما اگر از طرفداران بازی‌های شوتر سریع هستید، باید توجه داشته باشید که بازی برای شما تا حدودی کند و خسته کننده خواهد بود. در نتیجه اگر طرفدار بازی‌های نقش آفرینی نیستید، تجربه استارفیلد را به شما توصیه نمی‌کنم، مگر اینکه دنبال یک تجربه جدید باشید. شخصاً پیشنهاد می‌کنم یک فرصت به این بازی بدهید.

استارفیلد یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۳ است و بدون شک، با کمی اغماض، دروازه‌ای فوق العاده برای ورود به دنیای بازی‌های نقش آفرینی Bethesda خواهد بود. ساخت یک بازی با این جاه طلبی در حال حاضر یک چالش بزرگ برای بازیسازان است. این‌که پلتفرم ایکس باکس پس از مدت‌ها یک انحصاری کنسولی خوب دریافت کرده است می‌تواند بر افزایش رقابت که در نهایت به نفع گیمرها خواهد بود اثرگذار باشد.

نقاط مثبت

 • گیم پلی پویا و متنوع
 • صداگذاری خوب و حرفه‌ای
 • انواع سلاح‌ها، آیتم‌ها و درخت مهارت متنوع
 • تنوع بصری فوق‌العاده و غنی در طراحی سیارات
 • ناوبری و مبارزات با سفینه‌های فضایی فوق‌العاده است
 • نورپردازی چشم‌نواز که بدون شک شما را شگفت‌زده خواهد کرد
 • تجربه‌ای روایی که آن را در میان بهترین انحصاری‌های مایکروسافت قرار می‌دهد

نقاط منفی

 • افت فریم شدید حتی در صحنه‌های معمولی
 • هوش مصنوعی شخصیت‌ها نیاز به کار بیشتری دارد
 • حالات چهره از نظر فنی ناامید کننده و ضعیف هستند
 • متحدان یا همراهان تفاوتی در سبک بازی و مبارزات ایجاد نمی‌کنند
 • این بازی برخلاف دیگر عناوین نقش آفرینی Bethesda تنها یک پایان دارد!
 • در نسخه کامپیوتر مشکلات فنی زیادی وجود دارد که گاهی به کرش کردن و خروج از بازی منتهی می‌شود

 

امتیاز ساویس‌گیم: 8 از 10

بازبینی تصویری

گرافیک استارفیلد سیاره بیگانه شنی

نورپردازی بازی واقعاً شگفت‌انگیز است

 

شخصیت‌های مختلف دور میز جلسه داستان starfield بررسی بازی استارفیلد

داستان در مجموع راضی کننده است

 

سیاره بیابانی خالی از سکنه مردی با لباس فضایی و اسلحه در حال قدم زدن

تعداد بالای سیارات خالی و بدون محتوا توی ذوق می‌زند

نوشتار مرتبط:  آیا ایکس باکس سری اس در سال 2023 ارزش خرید دارد؟ 

FINAL VERDICT

Starfield is one of the best games of 2023 and will undoubtedly be a great gateway into the world of Bethesda’s role-playing games, with a little indulgence. Making a game with this ambition is a big challenge for game developers right now. The fact that the Xbox platform has received a good console exclusivity after a long time can have an effect on increasing competition, which will ultimately benefit gamers

:Pros

 • Dynamic and varied gameplay
 • Amazing and rich visual variety in planet design
 • A narrative experience that places it among the best Microsoft exclusives

:Cons

 • The AI ​​of the characters needs more work
 • Facial expressions are technically disappointing and weak
 • In the PC version, there are many technical problems that sometimes lead to crashing and exiting the game

 

SavisGame Score: 8 out of 10

 

4.1 8 رای ها
رأی دهی به مقاله

رضا خلف چعباویمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا خلف چعباوی

به نام خدا - سلام، رضام. ایمیل کاری: khc.reza@gmail.com

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها