سانسور Stellar Blade توسط سونی گیمرها را عصبی کرد

سانسور Stellar Blade توسط سونی گیمرها را عصبی کرد

بازی Stellar Blade، عنوان اکشن هک اند اسلش انحصاری پلی استیشن 5، محصول استودیوی کره‌ای Shift Up، با نمایش‌های جذاب خود و وعده کنار زدن سانسورها و محدودیت‌های فمینیستی که گریبان هنر را گرفته، توجه گیمرها را جذب کرد و در کمتر از 24 ساعت یک میلیون فروش به ثبت رساند.

اما سونی پس از عرضه با انتشار به‌روزرسانی روز نخست، بدون اطلاع قبلی، اقدام به سانسور گسترده بازی کرد که شامل پوشش شخصیت اصلی و همچنین خشونت بازی می‌شود.

با توجه به این‌که بازی درجه سنی مثبت 18 سال دارد این سانسورها و محدودیت‌ها واقعاً مسخره و احمقانه است.

زنی آرمیده در تابوت بازی مارتا مرده است Martha Is Dead

سونی قبلاً هم با سانسور Martha Is Dead و Devil May Cry 5 حسابی جنجال به پا کرده بود.

سانسور عنوانی که یکی از جذابیت‌های اصلی آن کنار زدن محدودیت‌ها بود و گیمرها برای حمایت از سازندگان آن بازی را پیش‌خرید کرده بودند، مصداق کلاهبرداری از جانب سونی و پلی استیشن است.

بدون شک اگر قرار بر سانسور و محدودیت بازی بود، Stellar Blade به عنوان یک IP ناشناخته با این استقبال مواجه نمی‌شد. 

دنیای بازی‌های ویدیویی، دنیایی پر از خلاقیت، داستان‌سرایی و نوآوری است. این رسانه قدرتمند، پتانسیل بالایی برای به چالش کشیدن تفکرات، انتقال پیام‌های عمیق و خلق تجربیات منحصر به فرد دارد.

با این حال، سانسور بازی‌ها، گویی زنجیری بر پای این غول خلاق می‌اندازد و هنرمندان را از خلق آزادانه‌ی آثارشان باز می‌دارد.

سانسور در هر شکلی که باشد، به مثابه‌ی نقض آزادی بیان و خلاقیت محسوب می‌شود. در دنیای بازی‌ها، این سانسور می‌تواند به حذف محتوای خشونت‌آمیز، سیاسی یا بزرگسالانه منجر شود. اما این محتوا، لزوماً به معنای ترویج خشونت یا اندیشه‌های غلط نیست.

بسیاری از بازی‌ها از محتوای خشونت‌آمیز برای روایت داستان‌های جنگ، ظلم و ستم یا کاوش در اعماق تاریک روان انسان استفاده می‌کنند. حذف این خشونت، به مثابه‌ی سانسور تاریخ و نادیده گرفتن واقعیات تلخ بشریت است.

بازی‌ها می‌توانند ابزاری قدرتمند برای آگاهی‌رسانی و تشویق به تفکر انتقادی باشند، اما سانسور این قدرت را از آنها می‌گیرد.

علاوه بر این، سانسور محتوای بزرگسالانه، به معنای نادیده گرفتن قشر عظیمی از مخاطبان است. بسیاری از بزرگسالان از بازی‌های حاوی محتوای خشن لذت می‌برند و سانسور این محتوا، به معنای نادیده گرفتن سلیقه و نیاز آنها است.

محدودیت هنرمندان در خلق آثارشان، پیامدهای مخربی به دنبال دارد. خلاقیت، زمانی که در قفس سانسور گرفتار شود، پژمرده می‌شود و نوآوری جای خود را به تکرار و کلیشه می‌دهد.

در دنیایی که به شدت به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد، سانسور بازی‌ها گامی به قهقرا محسوب می‌شود.

ما به عنوان مخاطبان، حق انتخاب داریم که چه بازی‌هایی را تجربه کنیم. سانسور این حق را از ما سلب می‌کند و ما را از لذت تجربه آثار هنری اصیل و جسورانه محروم می‌کند.

به جای سانسور، باید به دنبال راه‌هایی برای آموزش و راهنمایی مخاطبان باشیم. باید به آنها کمک کنیم تا با محتوای بازی‌ها به طور انتقادی برخورد کنند و پیام‌های آنها را به درستی درک کنند.

ما باید از هنرمندان و خلاقان در خلق آثارشان حمایت کنیم و به آنها اجازه دهیم تا بدون ترس از سانسور، داستان‌های خود را روایت کنند و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند.

دنیای بازی‌ها، دنیایی پر از پتانسیل است. سانسور این پتانسیل را محدود می‌کند و مانع از رشد و شکوفایی این هنر نوظهور می‌شود.

بیایید با سانسور مبارزه کنیم و به دنیای بازی‌ها اجازه دهیم تا به پویایی و خلاقیت خود ادامه دهد.

نظر شما درباره سانسور بازی‌ها توسط سونی چیست؟ با توجه به درجه‌بندی سنی بازی‌ها، آیا سانسور و محدودیت بازی استلار بلید Stellar Blade، توهین به شعور مخاطب نیست؟ مهم‌ترین اخبار بازی را از ساویس‌گیم دنبال کنید. اگر مایل بودید کانال روبیکا، کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرام ساویس‌گیم را دنبال کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای گیم پلی بازی‌های مختلف را در کانال یوتیوب ساویس‌گیم تماشا کنید.

 

بیشتر بخوانید:

گیمرها به دلیل کلاهبرداری و تبلیغات دروغین سونی بازی Stellar Blade را پس می‌دهند

بررسی بازی Stellar Blade | بهترین بازی اکشنی که سانسور شد!

بازی ترسناک Martha is Dead روی پلی استیشن سانسور خواهد شد

15 سانسور عجیب در تاریخ هنرصنعت بازی‌های ویدئویی

سانسور Lost Ark به دلیل فشار SJWها

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها