بررسی بازی Project Planet – Earth vs Humanity | سیاره علیه بشر

بررسی بازی Project Planet – Earth vs Humanity | سیاره علیه بشر

بررسی بازی Project Planet – Earth vs Humanity؛ بازی Project Planet – Earth vs Humanity با ایده‌ای فوق‌العاده خلاقانه پا به عرصه گذاشته است. فرض کنید زمین از دست ما خسته شده و می‌خواهد انتقام بگیرد! در این بازی، یک نفر نقش زمین را برعهده می‌گیرد و هدف او نابودی کامل بشریت با استفاده از انواع بلایای طبیعی است.

از طرف دیگر، 5 بازیکن دیگر هر کدام نماینده گروه یا سازمانی از بشریت هستند (رهبران جهان، رسانه‌ها، دانشمندان، صنعت و مردم). در ابتدای بازی، زمین یکی از بلایای وحشتناک مثل هجوم ملخ‌ها یا برخورد سیارکی عظیم را انتخاب می‌کند و بازی در چهار مرحله منحصر به فرد برای هر بلا پیش می‌رود. در هر مرحله، همه بازیکنان حداقل یک فرصت برای انجام کاری تأثیرگذار خواهند داشت.

گیم پلی بازی استراتژی بررسی بازی Project Planet – Earth vs Humanity | سیاره علیه بشر

فراتر از یک نوبت

برخلاف بازی‌های نوبتی معمولی، بازیکنان گروه بشر علاوه بر نوبت اصلی خود، می‌توانند با یکدیگر همکاری یا دشمنی کنند تا نفوذ خود یا سایر بازیکنان را کم یا زیاد کنند. در همین حال، زمین هم توانایی‌های ویژه‌ای خارج از نوبت دارد. او می‌تواند میزان آلودگی و وضعیت اکوسیستم سیاره را تحت تأثیر قرار دهد و همچنین می‌تواند بحران‌های ویرانگری را ایجاد کند که بشریت برای مقابله با آنها باید نفوذ و قدرت خود را برای چانه‌زنی به کار گیرد. با وجود پیچیدگی ظاهری، بیشتر این موارد بعد از یک بازی ۳۰ دقیقه‌ای به راحتی قابل فهم می‌شوند.

سیاره خشمگین، انسان‌های متحد یا متفرق؟

این بازی از نظر خلاقیت بی‌نظیر است. انتخاب بلایا، که به شما امکان می‌دهد بلایای کتاب مقدس یا فیلم‌های آخرالزمانی را شبیه‌سازی کنید، در کنار این ویژگی که بازیکنان حتی در نوبت خودشان هم سرگرم می‌مانند، Project Planet را به تجربه‌ای خاص تبدیل کرده است.

از طرفی، پتانسیل بالای روایت داستانی بازی هم قابل توجه است. تصور کنید بشریت در حال مبارزه با بزرگترین طوفان تاریخ است و طوفان‌های دیگری در سراسر جهان به وجود می‌آیند و اردوگاه‌های بازماندگان را مانند موجودات زنده تعقیب می‌کنند. حالا درگیری‌هایی مثل امتناع صنایع از تأمین بودجه تحقیقات علمی برای مقابله با طوفان و یا مجازات آن‌ها توسط رهبران با افزایش مالیات را به این داستان اضافه کنید. رسانه‌هایی که جیبشان در گرو صنایع است هم علیه رهبران جبهه می‌گیرند و… خب، انگار رمانی کامل در حال شکل‌گیری است!

هوش مصنوعی یار کمکی

اگر تا به حال تلاش کرده‌اید گروهی برای بازی‌های دورهمی و رومیزی دورهم جمع کنید، حتماً می‌دانید هماهنگ کردن برنامه‌ها چقدر سخت است. Project Planet این مشکل را حل کرده و با هوش مصنوعی جای خالی بازیکنان را پر می‌کند. هوش مصنوعی بازی هم عملکرد قابل قبولی دارد، هرچند که قطعاٌ نمی‌تواند جایگزین کل‌کل‌های دوستانه و معامله‌های پنهانی بین بازیکنان شود.

سیل در بازی استراتژی Project Planet – Earth vs Humanity

اما آیا تکراری نمی‌شود؟

با اینکه به نظر می‌رسد سازندگان بازی در حال بهینه‌سازی آن برای انتشار نهایی هستند، در بیشتر بازی‌های انجام شده، برنده به طور مشخص تا مرحله دوم مشخص می‌شد. در کل، اگر درگیری‌های درونی گروه بشر رخ ندهد، آن‌ها غیرقابل توقف هستند. از طرف دیگر، تأثیر کاهش آلودگی و اکوسیستم سیاره چندان به چشم نمی‌آید و بیشتر به عنوان استراتژی اصلی زمین احساس نمی‌شود.

همچنین انجام بازی در نقش تکراری ممکن است کمی خسته‌کننده شود، چرا که تعداد تعاملات منحصر به فرد بازی محدود است. البته این مشکلی است که گریبان‌گیر بسیاری از بازی‌های گروهی است، اما Project Planet در مقایسه با آن‌ها، امکان ابراز وجود کمتری به بازیکنان می‌دهد.

دورهمی استراتژیک یا استراتژی دورهمی؟

مورد دیگری که با توجه به ماهیت گروهی بازی عجیب به نظر می‌رسد، زمان مورد نیاز برای فکر کردن به حرکت بعدی، استفاده از توانایی‌های خارج از نوبت و صرفاً درک اتفاقات در حال رخ دادن است. Project Planet برای یک بازی دورهمی کمی سنگین به نظر می‌رسد و این فکر را به ذهن القا می‌کند که شاید بتوان آن را به یک بازی استراتژیک پیچیده‌تر تبدیل کرد.

نتیجه‌گیری

Project Planet – Earth vs Humanity با نگاهی فوق‌العاده خلاقانه، تجربه‌ای منحصر به فرد در دنیای بازی‌های دورهمی ارائه می‌دهد. در این بازی شاهد تقابل اخلاق و محیط زیست هستیم، جایی که می‌توان بدترین سناریوهای ممکن را تجربه کرد و واکنش‌های بهترین و بدترین وجه بشریت را در مقابل نابودی حتمی به نظاره نشست. با اینکه به نظر می‌رسد در حال حاضر بازی بیشتر بر روایت داستانی و جنجال‌های ناشی از آن تکیه می‌کند، همچنان تنوع و پیچیدگی کافی برای سرگرم کردن گروه‌های مختلف در چندین دور بازی را دارد. فراموش نکنید که خنجر زدن به دوستانتان برای نجات بشریت، همچنان لذت‌بخش است!

امتیاز ساویس‌گیم: 8.5 از 10

بیشتر بخوانید:

بررسی بازی Age of Darkness : Final Stand | حماسه‌ای استراتژیک در برابر هجوم سیاهی

بررسی بازی Before We Leave | شهری بسازید فراتر از ستارگان!

گوست فیس به مورتال کامبت 1 می‌آید؟!

بررسی بازی Alterium Shift: نوستالژی کافی نیست

بررسی بازی Landlord’s Super | ساختن خانه رویایی در باتلاق فقر

Final Verdict

Project Planet – Earth vs Humanity offers a unique experience in the world of party games with an incredibly creative look. In this game, we see the conflict between ethics and the environment, where you can experience the worst possible scenarios and watch the reactions of the best and worst aspects of humanity in the face of certain destruction. While the game now seems to rely more heavily on the narrative and resulting shenanigans, it still has enough variety and complexity to keep different groups entertained for several rounds of play. Don’t forget that stabbing your friends to save humanity is still fun

SavisGame Score: 8.5 out of 10

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها