۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند

۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند

در ژانری به پرباری بازی‌های نقش آفرینی (RPG)، چندین بازی نه چندان معروف به نظر می‌رسد در زمان گم شده‌اند، اما هنوز هم سزاوار این هستند که در کنار کلاسیک‌های به یاد ماندنی طبقه‌بندی شوند.

یکی از بزرگترین ژانرهای بازی‌های ویدئویی در سراسر جهان، بازی‌های نقش آفرینی هستند. با توجه به تعداد زیاد بازی‌های ویدیویی در این سبک که دائماً منتشر می‌شوند، جای تعجب نیست که بسیاری از آن‌ها فراموش می‌شوند و تنها تعداد کمی از آن‌ها موفقیت لازم را کسب می‌کنند. در حالی که بسیاری با آثار کلاسیک معروفی مانند Final Fantasy و Dragon Quest آشنا هستند، اما بسیاری از عناوین دیگر نیز هستند که شایسته تقدیرند.

تنوع گسترده‌ای از عناوین ارائه شده توسط این سبک از بازی‌های ویدیویی باعث می‌شود هر از گاهی پیشنهادهای جالبی ظاهر شوند. اگرچه ممکن است تمام بودجه یا کیفیت بازی‌های معروف‌تر را نداشته باشند، اما چندین مورد از این بازی‌ها تجربه‌های باورنکردنی را ارائه می‌کنند که بسیاری از طرفداران این سبک باید آن‌ها را امتحان کنند. از فضاسازی خیره‌کننده آینده‌نگر گرفته تا مکانیک‌های جذاب، این بازی‌های کمتر شناخته شده کاملاً شایسته فرصت مجدد هستند.

 

بازی بلو دراگون پسر کوچیک و اژدهای آبی ۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند

Blue Dragon تیم رویایی را برای آخرین بازی کلاسیک RPG دوباره متحد کرد

هر طرفدار بازی‌های نقش‌آفرینی کلاسیک، «تیم رویایی» را می‌شناسد، تیم افسانه‌ای متشکل از هیرونوبو ساکاگوچی، نوبوئو اوماتسو و آکیرا توریاما. در حالی که بسیاری از بازیکنان شاهکاری را که با Chrono Trigger خلق کردند به خاطر خواهند آورد، اما این تنها شاهکار آن‌ها نبود. در سال ۲۰۰۷، آن‌ها دوباره گرد هم آمدند تا انحصاری Xbox ۳۶۰، بازی Blue Dragon را خلق کنند. این بار آن‌ها یک داستان ماجراجویی با تمام عناصر کلاسیک SNES و با ظاهر و حس یک کنسول نسل هفتمی توسعه دادند.

جالب اینجاست که این بازی برای جذب مخاطبان ژاپنی و افزایش فروش Xbox در این منطقه ساخته شده است. اگرچه موفقیت متوسطی بود، اما قابل توجه‌ترین چیز این است که در نهایت به یک جواهر پنهان برای دوستداران سبک نقش آفرینی کلاسیک تبدیل شد. این بازی یک سبک مبارزه‌ای بسیار قوی دارد که داستانی را همراهی می‌کند که حتی بدون داشتن چیزهای جدید، همچنان سرگرم کننده است. این نوعی از بازی است که با گذشت زمان خودنمایی می‌کند.

 

شخصیت های بازی Disgaea: Hour of Darkness در حال صحبت

Disgaea حماقت و شیطنت را به سطح دیگری می‌برد

وقتی صحبت از انجام کارهای عجیب و غریب و جالب می‌شود، بازی‌های کمی مانند Disgaea: Hour of Darkness این کار را انجام می‌دهند. این بازی که در ابتدا برای پلی استیشن ۲ منتشر شد، یکی از سرگرم کننده‌ترین و منحصر به فرد‌ترین تجربه‌ها در بازی‌های نقش آفرینی تاکتیکی است. این بار بازیکن باید لاهارل، پسر ارباب عالم اموات را پس از بیدار شدن از یک چرت ۲ساله که در طی آن پدرش را از دست می‌دهد، همراهی کند. او اکنون باید به تمام کسانی که می‌خواهند قدرت را به دست گیرند تا بتوانند تاج و تخت را پس بگیرند و نظم را برقرار کنند پایان دهد.

سبک کارتونی همراه با طنز نسبتاََ اغراق آمیز، Disgaea را به یکی از خاطره انگیزترین بازی‌های این سبک تبدیل کرده است. علاوه بر این، تاروپود این سبک را می‌توان از بخش‌های دیالوگ گرفته تا خود نبردها احساس کرد. از این نظر، بهترین چیز حملات ویژه هستند، زیرا آن‌ها تبدیل به انیمیشن‌های فوق العاده‌ای می‌شوند که سبک هر یک از شخصیت‌ها را کاملاً برجسته می‌کنند. جای تعجب نیست که این سرآغاز مجموعه‌ای بود که حتی امروز هم به انتشار عناوین جدید ادامه می‌دهد.

 

شخصیت های بازی Eternal Sonata

Eternal Sonata اگزیستانسیالیسم را به یک کرشندوی جذاب می‌آورد

چه می‌شد اگر فردریک شوپن یک شخصیت انیمه‌ای بود که در عالم خواب به بستر مرگ افتاده؟ اگرچه غیرمنتظره است، اما می‌تواند یک بازی بسیار زیبا باشد زیرا Eternal Sonata در مورد آن است. در این داستان جادویی پر از ارجاعات موسیقی، بازیکنان سفر آهنگساز مشهور لهستانی را در دنیایی رویایی دنبال می‌کنند که به تدریج به واقعیت جدید او تبدیل می‌شود. به یاد ماندنی‌ترین عناصر این عنوان بدون شک سبک بصری، موسیقی و بالاتر از همه داستان است.

دیالوگ واقعاً گاهی اوقات می‌تواند کمی خنده دار به نظر برسد، اما پیام اصلی هنوز بسیار قانع کننده است. شرح و بسط یک داستان خارق العاده از یک شخص واقعی می‌تواند کار بسیار خطرناکی باشد، اما کلیت بازی در نهایت بسیار جالب است تا جایی که جزئیات واقعی زندگی شوپن را با نقد فلسفی حس ایده‌هایی مانند وظیفه، سرنوشت و رهایی ترکیب می‌کند.

 

محیط بازی Fragile Dreams: Farewell Ruins of the Moon اتاق متروکه با یک روح سرگردان

Fragile Dreams: Farewell Ruins of the Moon رویاهای شکننده بشریت را در پشت دنیای پر از ارواح کاوش می‌کند

نینتندو Wii کنسولی پر از بازی‌های منحصربه‌فرد بود که به سختی می‌توان آن‌ها را روی پلتفرم‌های دیگر تکرار کرد، مخصوصاً اگر از Wiimote و نوچاک مربوط به آن به خوبی استفاده می‌کردند. به همین دلیل می‌توانید بسیاری از بازی‌های جالب را ببینید که بدون پورت یا نسخه جایگزین روی این کنسول گیر کرده‌اید. از جمله این بازی‌های جالب می‌توان به Fragile Dreams: Farewell Ruins of the Moon اشاره کرد، یک بازی اکشن نقش‌آفرینی مالیخولیایی که عناصر ترسناک بقا را به شکلی استثنایی در هم می‌آمیزد.

رویاهای شکننده دنیایی پسا آخرالزمانی را ارائه می‌دهد که در آن ستو، پسری ۱۵ساله در جستجوی بازماندگان دیگر ساکن شده است. این ماجراجویی پر از ارواح انسان‌های مرده و بقایای تمدن قبل از یک فاجعه عجیب است. اشیاء، ردپاها و مکالمات با شخصیت‌های دیگر به وسیله نقلیه‌ای برای پی بردن به جزئیات آنچه اتفاق افتاده تبدیل می‌شوند.

 

شخصیت های بازی مبارزه ای Project X Zone دانته دویل می کرای جیل ولننتاین۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند

Project X Zone رویایی برای هر طرفدار متقاطع بازی‌های ویدیویی است

وقتی صحبت از بازی‌های متقاطع یا کراس اوور به میان می‌آید، هیچ‌کدام به Project X Zone نزدیک نمی‌شوند (به‌عنوان پروژه منطقه «متقاطع» بخوانید). این انحصاری 3DS نمادین‌ترین شخصیت‌های Capcom، Bandai Namco و Sega را در یک بازی نقش آفرینی تاکتیکی جاه طلبانه ترکیب می‌کند. این بازی برای طرفداران سری بازی‌هایی مانند Resident Evil ،Devil May Cry و Sakura Wars مثل یک معجون خوشمزه است، البته خیلی چیزهای دیگر را بهتر است ذکر نکنیم.

قبول دارم که داستان نقطه قوت آن نیست، بسیاری از دیالوگ‌ها طوری طراحی شده‌اند که صرفاً یک لبخند برای طرفداران این بازی‌ها ایجاد کنند. به همین ترتیب، هنر زیبای Sprite همه شخصیت‌ها، آمیخته با کات سین‌های سرگرم‌کننده برای هر یک از حملات ویژه در نبرد، این بازی و دنباله آن را به یکی از سرگرم‌کننده‌ترین نامه‌های عاشقانه برای بازی‌های ویدیویی در این سبک تبدیل می‌کند.

 

بازی ترسناک Zanki Zero: Last Beginning دختر مدرسه ای وحشتناک در پارکینگ

Zanki Zero یک پسا آخرالزمان خوشبینانه و در عین حال نگران کننده را به نمایش می‌گذارد

هرازگاهی، یک بازی از دل بازی‌های کلیشه‌ای می‌درخشد که به همان اندازه که عجیب است، جذاب هم هست. Zanki Zero: Last Beginning کاملاً عجیب به نظر می‌رسد، اما برخی از نکات آن برای هر کسی که آن را بازی می‌کند قابل درک است. کاملاً قابل توجه است که تا حدی توسط همان تیم پشت Danganronpa ساخته شده است، و دارای آن نوع طنز سیاه عجیبی است که آن را متمایز می‌کند. در اینجا نیز، چندین بخش رمان‌مانند بصری برای روایت داستان استفاده می‌شود، اما آن‌ها با بخش‌هایی از کاوش‌های اول شخص سیاه چال و نبردهای نوبتی آمیخته شده‌اند.

داستان این بازی ممکن است برای بسیاری سلیقه‌ای باشد، یا خوشتان می‌آید یا متنفر می‌شوید، زیرا در بخش‌هایی به نظر می‌رسد که بیش از حد ادعا می‌کند. با این حال، مفهوم گروهی از کلون‌های زنده مانده در پایان زمان بسیار جالب است. همچنین، مکانیک پیری در نبرد، یک عنصر استراتژیک بسیار سرگرم کننده و حتی تا حدودی عجیب را اضافه می‌کند. هر گیمری که بازی‌هایی را ترجیح می‌دهد که به دلیل عجیب بودن و سبک منحصر به فرد خود متمایز باشند، باید این عنوان جالب را به لیست خود اضافه کنند.

 

شخصیت های بازی Solatorobo: Red the Hunter

Solatorobo دنیایی جذاب را کشف می‌کند که یک راز تاریک عمیق را پنهان می‌کند

این دومین بازی از پروژه Little Tail Bronx است که شامل کنسرتو دم و Fuga: Melodies of Steel نیز می‌شود. این یک بازی نقش آفرینی اکشن است که در یک دنیای استیمپانک که توسط گربه‌ها و سگ‌های انسان‌نما تسخیر شده جریان دارد. در بازی Solatorobo: Red the Hunter، بازیکن داستان رد ساوارین، خلبان مکانیکی فراموش‌شده را دنبال می‌کند که اله ملیزه مرموز را نجات می‌دهد بدون اینکه بداند او را به ماجراجویی می‌برد تا اسرار دنیایی را که در آن زندگی می‌کنند کشف کند.

بهترین چیز در مورد این بازی سبک هنری همراه با موسیقی آن است که هر دو به انتقال دنیای جالب و سرگرم کننده برای کشف کمک می‌کنند. در مورد مکانیک، در نگاه اول، آن‌ها ممکن است بسیار ساده به نظر برسند، اما این یک چالش جالب در هنگام مبارزه و حل پازل ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، داستان ممکن است در ابتدا ساده به نظر برسد، اما به تدریج نشان می‌دهد که بسیاری از چیزها در این دنیا بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر از آن چیزی هستند که به نظر می‌رسند.

 

شخصیت های بازی Valkyria Chronicles سگ دو دختر و دو پسر کنار تانک۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند

Valkyria Chronicles ترکیبی به یاد ماندنی از بازی‌های استراتژی و تیراندازی است

این بازی برای طرفداران RPG استراتژی ضروری است. Valkyria Chronicles که در یک نسخه فانتزی از اروپا در میانه یک جنگ اتفاق می‌افتد، یک سیستم جنگی بسیار سرگرم کننده را بررسی می‌کند که عناصر مبارزه استراتژیک نوبتی را با تیراندازی اول شخص ترکیب می‌کند. از طرف دیگر، داستان برای اینکه به اندازه کافی سرگرم کننده باشد، نیازی به پیچیده بودن ندارد. با این حال، بازی عمدتاً برای جزئیات دیگر متمایز است.

چیزی که احتمالاً بیش از همه در مورد بازی به چشم می‌خورد، سبک بصری آن است. بازی از ابتدا به صورت یک داستان در یک کتاب داستان ارائه می‌شود و موتور گرافیکی با ارائه همه چیز به گونه‌ای که انگار تصاویر نقاشی مداد رنگی است، این ایده را تقویت می‌کند. این یکی از آن بازی‌هایی است که مطمئناً در خاطره هرکسی که آن را امتحان می‌کند، باقی خواهد ماند.

 

زفیر در حال شلیک Resonance Of Fate

Resonance Of Fate ژانر را با ایده‌های جذاب و منحصر به فرد بازتعریف می‌کند

تعداد کمی از بازی‌ها می‌توانند به اندازه Resonance of Fate خوش استایل و متمایز باشند. این نقش آفرینی ایده‌های مختلف را بررسی می‌کند و بسیاری از آن‌ها را به حد اعلا پیاده می‌کند. این بازی که در یک نسخه استیمپانک آینده زمین جریان دارد، داستان سه مزدور را دنبال می‌کند که در یک سازه برج‌مانند بزرگ زندگی می‌کنند که در آن هر طبقه وضعیت اجتماعی ساکنانش را نیز منعکس می‌کند. اگرچه ممکن است گیم پلی آن در ابتدا مشکل و پیچیده به نظر برسد، اما با کمی تمرین، بسیار جذاب می‌شود.

بخش‌های کاوش کمی عجیب و غریب هستند و بین حرکت سوم شخص دوربین ثابت سنتی و جهان فراگیر مبتنی بر کاشی تقسیم می‌شوند. اما جذابیت اصلی آن سیستم مبارزه است. هر شخصیت به جای شمشیرها و عصاهای سنتی، از مجموعه‌ای از سلاح‌های گرم به عنوان سلاح اصلی خود استفاده می‌کند. همچنین یک سیستم نبرد نوبتی را حفظ می‌کند که در آن بازیکن می‌تواند حرکات را در سراسر منطقه برنامه ریزی کند و حتی حملات را با ترکیب‌های زنجیره‌ای و مانورهای هوایی که ماهیت پر اکشن بازی را به نمایش می‌گذارد، شکوفا کند.

 

کاور بازی Radiant Historia شخصیت شمشیر به دست ۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند

Radiant Historia نمونه کاملی از آنچه یک نقش‌آفرینی کلاسیک باید باشد است

هر چند وقت یکبار، یک بازی ویدیویی از راه می‌رسد به معنای واقعی کلمه یک جواهر است و تمام بهترین چیزهایی را که ژانر نقش آفرینی ارائه می‌دهد در خود جای داده است. این مورد در مورد Radiant Historia صدق می‌کند. این ماجراجویی که در اصل برای Nintendo DS منتشر شد، تجربه‌ای باورنکردنی را ارائه می‌کند که در آن سفر در زمان مکانیک مهمی است. طرفداران Chrono Trigger تجربه کاملاََ مشابه یا حتی بهتری خواهند داشت، زیرا مسیرهای بی‌پایانی برای دنبال کردن و داستانی جذاب برای کشف وجود دارد. علاوه بر این، نسخه ریمستر شده برای 3DS حاوی محتوای بیشتری است.

داستان بسیار خوبی را شاهد هستیم، با دوز کاملی از درام، اکشن و رمز و راز. در مورد جلوه‌های بصری، سبک ۲D HD آن برای چشم‌ها لذت بخش است، بنابراین کاوش در محیط‌های مختلف به خودی خود یک جایزه است. به همین ترتیب، موسیقی یوکو شیمومورا لحن فوق العاده هر یک از نکات داستان را برجسته می‌کند. Radiant Historia به یکی از کلاسیک‌های قطعی اخیر نقش آفرینی تبدیل شده است.

نظر شما درباره بازی‌های معرفی شده در مقاله ۱۰ بازی نقش آفرینی فراموش شده که شایسته توجه بیش‌تری هستند چیست؟ کدامیک را تجربه کرده‌اید و چه بازی دیگری را به این فهرست اضافه می‌کنید؟ مقالات بازی ساویس‌گیم را از دست ندهید. اگر مایل بودید کانال روبیکا، کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرام ساویس‌گیم را دنبال کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای گیم پلی بازی‌های مختلف را در کانال یوتیوب ساویس‌گیم تماشا کنید.

 

بیشتر بخوانید:

چگونگی بهینه‌سازی بازی‌ها برای افرادی که مشکل بینایی دارند

مهم‌ترین دلایل شکست بازی‌های انحصاری ایکس باکس

گریزی به گذشته؛ یادداشتی بر بازی Resident Evil 3: Nemesis

BioShock در مقابل BioShock Infinite: کدام بازی برتر است؟

30 بازی داستان‌محور PS4 که باید تجربه کنید؛ قسمت سوم

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها