بررسی بازی Fort Solis

بررسی بازی Fort Solis

بازی Fort Solis اولین اثر استودیو بازیسازی مستقل انگلیسی Fallen Leaf Studio است. تجربه‌ای که بر داستان سرایی و تعلیق تمرکز دارد و وعده می‌دهد که در عین استفاده از نسخه ۵.۲ موتور بازیسازی Unreal Engine سطح متمایز گرافیکی را ارائه دهد. حال زمان آن فرا رسیده است که شما را با این اثر بیشتر آشنا کنیم و بررسی کنیم که آیا تیم سازنده قادر به ارائه یک تجربه منحصر به فرد با اولین بازی خود بوده است یا خیر. بررسی بازی Fort Solis را در ساویس‌گیم بخوانید.

نوشتار مرتبط:  تاریخ عرضه بهترین بازی‌های 2023 

تریلر fort solis را در بالا تماشا کنید

وقایع داستان در سیاره مریخ اتفاق می‌افتد و با مهندسان جک لیری و جسیکا اپلتون در یک تور تعمیر و نگهداری معمول در طول فصل طوفان در این سیاره شروع می‌شود. در همین حین جک تصمیم می‌گیرد به تماس اضطراری Fort Solis پاسخ دهد و برای بازرسی تاسیسات و خدمه آن راهی می‌شود. همه چیز در مورد آنچه در تأسیسات اتفاق افتاده و علت تماس اضطراری مبهم است. این بازی به تدریج از طریق برخی صداهای ضبط شده، پیام‌های ویدیویی و برخی مکاتباتی که در حین کاوش در تأسیسات پیدا خواهید کرد، جزئیات را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. داستان در ابتدا جالب است و در طول دو ساعت ابتدایی به تدریج و بسیار آهسته جان می‌گیرد، در ادامه رمز و راز آن افزایش می‌یابد و ذهن مخاطب را درگیر می‌کند.

نکته تأسف بار این است که ساخت محتاطانه و کند داستان در نیمه اول با شتاب نسبتاً زیاد اتفاقات فاقد جزئیات واقعی که بتوان از طریق آن وقایع را درک کرد، در ادامه همراه می‌شود! در پایان، متوجه خواهید شد که در مورد آنچه واقعاً در تأسیسات اتفاق افتاده گیج شده‌اید! برخی از صداهای ضبط شده شما را به فکر کردن به یک احتمال خاص، اما بدون جزئیات واضح ترغیب می‌کنند و برخی از فایل‌ها و پیام‌های ویدئویی احتمال دیگری را نشان می‌دهند، در واقع تمام شواهد و جزئیاتی که در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد یا مبهم است یا ناقص. انگار تیم توسعه از وسط داستان به آخرش پریده باشد! اگر بازی کوتاه نبود و صحبت در مورد جزئیات اضافی ممکن بود، در این مورد بیشتر توضیح می‌دادیم. اما می‌ترسم تجربه را برای شما خراب کنم. برای همین بحث داستان را ادامه نمی‌دهم.

جولیا براون در نقش فضانورد بازی فورت سولیس بررسی بازی Fort Solis

یکی از برجسته‌ترین نقاط قوت این بازی صداپیشگی است که به خصوص برای سه شخصیت اصلی جک و جسیکا، علاوه بر وایات، یکی از خدمه فورت سولیس، استادانه صورت گرفته. در حین کاوش در تأسیسات، مکالماتی بین جک و جسیکا رخ خواهد داد تا احساس تنهایی و تنش جک را از موقعیت عجیب و غریب محل از بین ببرند. صداگذاری شخصیت جک به نظر من بهترین است، زیرا ماهیت طعنه‌آمیز شخصیت و تلاش او برای روحیه دادن به خود را منعکس می‌کند. صداگذاری جذابی که با وجود تنش و اضطرابی که با وقوع رویدادها افزایش می‌یابد، شما را ترغیب می‌کند به جلو حرکت کنید.

در سطح گرافیکی، بازی تجربه‌ای متفاوت را ارائه می‌دهد، اما تیم سازنده به روشی هوشمندانه از موتور Unreal Engine استفاده کرده است و در مجموع، ویژگی‌های شخصیت‌ها و حالات چهره برای عنوانی از جانب یک توسعه دهنده مستقل بسیار خوب و عالی  است. جلوه‌ها مانند نور و سایه‌ها جزئیات ویژه‌ای به طراحی زیبایی‌شناختی راهروهای باریک تأسیسات اضافه کرده‌اند و نورپردازی خیلی خوب است. این روش اساسی و هوشمندانه تیم توسعه برای پوشاندن عیوب گرافیکی است.

وقتی از نزدیک به جزئیات نگاه می‌کنید، در محیط اطراف، تاری آزاردهنده‌ای خواهید دید، به خصوص هنگام قدم زدن در خارج از مرکز و مشاهده جزئیات سطح مریخ. همچنین، مناطق بسیار تاریک به وضوح سطح متفاوت این جزئیات را برجسته می‌کنند، اما ما از هوش تیم سازنده و استفاده حرفه‌ای آن‌ها از تکنیک‌های گرافیکی قدردانی می‌کنیم. با این حال بازی از برخی مشکلات عملکردی رنج می‌برد. کاهش سرعت فریم شدید و ناگهانی، با توجه به این‌که بیشتر تجربه در یک تأسیسات کوچک جریان دارد، زیبنده نیست.

پالایشگاه خیالی در سطح مریخ

صحبت از تجربه بازی شد، خب چیز زیادی برای صحبت در مورد گیم پلی و مکانیک‌های بازی وجود ندارد. فورت سولیس مصداق واقعی چیزی است که گیمرها آن را شبیه‌ساز پیاده روی می‌نامند. وقایع و حرکت شخصیت‌ها در این بازی بسیار کند است، به خصوص که بازی برای ورود به برخی از اتاق‌ها باید مجوز دریافت کنید که برای دریافت مجوز ورود باید در اطراف محل پرسه بزنید و سپس به منطقه قبلی بازگردید. این فرآیندی است که بسیار بیشتر از حد لازم طول می‌کشد و متأسفانه تلاشی آزاردهنده برای افزایش ساعت تجربه بازی است، نه بیشتر.

بازی همچنین QTE یا لحظاتی را ارائه می‌دهد که لازم است دکمه را در زمان مناسب فشار دهید و این مکانیک منسوخ شده کمی گیج کننده است، زیرا دکمه‌ها به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و پنجره زمانی برای فشار دادن آن‌ها در بسیاری از موارد بسیار کوتاه است و شکست یا موفقیت در فشار دادن آن‌ها به هیچ وجه روی رویدادها تأثیر نمی‌گذارد و ما نمی‌دانیم که آن‌ها اساساً برای چه هستند. فلسفه قرار دادن این مکانیک منسوخ چه بوده است؟

جسیکا با لباس فضایی کنار اتاق سرور بازی fort solis

ما نمی‌توانیم بگوییم که بازی معماهای واقعی را ارائه می‌دهد بلکه می‌توان آن‌ها را موانع نامید، نه چیز دیگر. شما درهایی را خواهید یافت که به منبع انرژی نیاز دارند، یعنی برای جستجوی آن منبع به اتاق‌های مجاور بروید و سپس برگردید. همچنین موانعی را پیدا می‌کنید که شما را ملزم می‌کنند برخی از دستگاه‌ها را به ترتیب خاصی راه‌اندازی کنید، جا داشت سازندگان عمق و پیچیدگی بیش‌تری به این اصطلاح معماها می‌بخشیدند تا چالش بیش‌تری فراهم کنند و ذهن مخاطب را اندکی درگیر سازند.

در حین قدم زدن در محوطه، گروهی از پوسترهای فیلم را خواهید دید که می‌توان آن‌ها را جمع آوری کرد و همچنین عناصری را پیدا خواهید کرد که می‌توان با آن‌ها تعامل کرد، مانند میز بیلیارد، اما ماهیت حرکت بسیار آهسته شخصیت باعث شده که ما تمایلی به اتلاف وقت بیشتر برای جمع آوری این پوسترها یا تعامل با عناصر غیر مرتبط با داستان و جزئیات آن نداشته باشیم که این یکی دیگر از تلاش‌های تیم سازنده برای افزایش مدت زمان این بازی کوتاه است.

ما فورت سولیس را در 3 ساعت به پایان رساندیم و اگر حرکت شخصیت عمداً آهسته نشده بود، بازی می‌توانست در زمان بسیار کمتری به پایان برسد. داستان و شخصیت‌ها جذابیت لازم را داشتند اما روایت در نیمه دوم از هم می‌پاشد و محدودیت‌های گیم پلی مانع از لذت بردن شما از بازی می‌شود.

پیام ویدیویی جک در حال پخش شدن بررسی بازی Fort Solis

در پایان بازی Fort Solis علیرغم پتانسیل‌های خوبی که داشت نتوانست توجه ما را جلب کند. محدودیت‌های شدید گیم پلی، استفاده از مکانیک‌های منسوخ شده و روایت آشفته نیمه دوم بازی کار را خراب کرده است.

نقاط مثبت

  • صداگذاری فوق العاده و حرفه‌ای شخصیت‌های بازی
  • نورپردازی خوب و استفاده هوشمندانه از تکنیک‌های گرافیکی

نقاط منفی

  • گیم پلی پیش پا افتاده همراه با مکانیک‌های منسوخ شده
  • ضعف شدید روایت داستان در نیمه دوم
  • کوتاه بودن بیش از حد تجربه بازی و تلاش آزاردهنده برای بالا بردن مدت زمان آن به شکل سطحی

امتیاز ساویس‌گیم: 6 از 10

بازبینی تصویری

تأسیسات در سطح مریخ

نورپردازی بازی کیفیت خوبی دارد و به باورپذیری اتمسفر کمک می‌کند

 

قدم زدن در شب مریخ

گرافیک فنی ضعیف در زمینه توجه به جزئیات محیط و افت فریم شدید

 

جسیکا شخصیت بازی فورت سولیس بررسی بازی Fort Solis

شخصیت‌های بازی پتانسیل خوبی برای درخشش داشتند که نیمه دوم بازی همه چیز را خراب کرد

FINAL VERDICT

Despite its good potential, Fort Solis failed to attract our attention. The severe limitations of the gameplay, the use of outdated mechanics and the chaotic narrative of the second half of the game spoil the work

:Pros

  • Great and professional voice acting
  • Good lighting and clever use of graphic techniques

:Cons

  • Trivial gameplay with outdated mechanics
  • Severe weakness of story telling in the second half
  • Too short a game experience and an annoying attempt to increase its duration superficially

SavisGame Score: 6 out of 10

 

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله

رضا خلف چعباویمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا خلف چعباوی

به نام خدا - سلام، رضام. ایمیل کاری: khc.reza@gmail.com

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها