بررسی بازی Oxenfree 2: Lost Signals

بررسی بازی Oxenfree 2: Lost Signals

دنباله بازی مستقل سرشناس Oxenfree، توسط نتفلیکس روانه بازار شد. شرکتی که طی یک پروژه جدید به دنبال گسترش فعالیت خود در حوزه بازی‌های موبایلی است. اقدامی که منجر به خریدهای متعددی در این زمینه شد و شاخص‌ترین آن‌ها Night Schools استودیو بازیسازی مستقل است که حال بعد از چند سال بازی Oxenfree 2: Lost Signals را برای ما تدارک دیده. بررسی بازی Oxenfree 2: Lost Signals را از دست ندهید.

نوشتار مرتبط:  تاریخ عرضه بهترین بازی‌های 2023 

بازی Oxenfree 2 نخستین و بزرگترین عنوان فرست پارتی از جانب استودیوهای بازیسازی نتفلیکس است، شرکتی که قصد دارد به تدریج، اصولی و با برداشتن گام‌های دقیق و حساب شده وارد این صنعت پولساز شود. اما آیا تجارب سینمایی این غول استریم منجر به موفقیت آن‌ها در هنر هشتم خواهد شد؟

پنج سال پس از وقایع بازی نخست، فعال محیط زیستی و قهرمان جدید این قسمت رایلی برای کشف امواج رادیویی غیرطبیعی به خانه خود باز می‌گردند. غافل از اینکه بازگشتش او را به ابعاد ترسناکی می‌برد. داستان ادامه دهنده رخدادهای بازی نخست است و جستجوی یک پدیده غیرعادی را در پی یک حادثه غم انگیز که در یک جزیره رخ داده، روایت می‌کند. این بار، شما نقش «رایلی» را بر عهده می‌گیرید که پس از شایعات و داستان‌های فراوان درباره ناپدید شدن در آن جزیره، به هدایت تیمی متخصص در زمینه کاوش پدیده‌های «ماوراء طبیعی» مکلف شده است تا دریابند که در آن جزیره چه اتفاقی می‌افتد. در ادامه جستجو در جزیره متروکه‌ای در همان حوالی جریان می‌یابد، جایی که وقایع قسمت جدید Oxenfree 2: Lost Signals در آن رخ می‌دهد.

بدون شک اگر نتفلیکس استعداد و تجربه خود در سینما را خرج این بازی می‌کرد، اوضاع بهتر می‌شد و این بازی داستان محور می‌توانست فرصت بسیار مناسبی برای نتفلیکس باشد تا رد خود را در ژانر بازی‌های داستانی بر جای بگذارد! با این حال، تجربه نهایی صرفاً از همان سبک روایی بازی نخست بهره می‌برد. موضوعی که کیفیت بازی را در نحوه ارائه صحنه‌ها و تعامل با شخصیت‌های فرعی دچار تزلزل کرده است. البته شخصیت‌پردازی برخی از شخصیت‌های اصلی خوب است اما این مهم برای سایرین صدق نمی‌کند و شاهد پسرفت هستیم.

3 نفر خیره به کلبه در حال سوختن در شب

جدای از این، شما خود را در صحنه‌های غیرمنطقی غوطه ور خواهید دید که ناگهان شما را به سرعت به یک رویداد متفاوت می‌برد و سپس بدون دانستن ارتباط بین این دو موضوع روایت به پایان می‌رسد. اگرچه شاید هدف بازی همین ایجاد حس سردرگمی در مخاطب باشد، اما نحوه پیاده‌سازی آن چندان حرفه‌ای نبوده و مخاطب را پس می‌زند.

بازی Oxenfree در دسته بندی بازی‌های ترسناک قرار نمی‌گیرد، اما از گنجاندن عناصر مربوطه در ساختار خود نیز ابایی ندارد. با این حال هر چقدر هم که در داستان Oxenfree با وقایع تلخی برخورد داشته باشید، انتخاب‌های شما هیچ معنایی نخواهند داشت و پایان‌بندی مطابق انتظار و کاملاً قابل پیش‌بینی خواهد بود!

ناگفته نماند که بازی از سخیف‌ترین راه‌ها برای القای ترس به مخاطب استفاده می‌کند و در چنین شرایطی شاید بهتر بود که از ابتدا بی‌خیال عناصر ترسناک می‌شدند و به همان فرم و درون مایه دراماتیک خود بسنده می‌کردند. با تمام این‌ها، فرم نهایی کارگردانی داستان خیلی هم بد نیست. اما می توانست با بهره برداری از قابلیت‌های گسترده نتفلیکس در این زمینه فوق العاده و بدیع باشد.

درخت قطع شده پل چوبی آبشار

گیم پلی بازی بر اساس انتخاب‌هایی در یک داستان تعاملی است که آزادی محدودی را برای تغییر مسیر وقایع به شما ارائه می‌دهد و تأثیر آن به قدرت روابط شما با شخصیت‌ها محدود می‌شود و در مجموع، این یک تجربه خطی و بدون هیچ گونه نوآوری و خلاقیت است.

پازل‌ها و معماهای بازی شاید تنها عنصر گیم پلی باشند که از آن‌ها لذت خواهید برد و بر حل پازل‌های «هولوگرام» یا رمزگشایی «کدهای رادیویی» تمرکز دارند. اما فاقد تنوع هستند و فقط تعداد کمی از آن‌ها در خلال تجربه بازی تکرار می‌شوند. به غیر از این موارد محدود، بیشتر وقت خود را در پیمایش دنیای خالی بازی تلف خواهید کرد، دنیایی که هیچ محتوایی ارائه نکرده تا این اثر را از قسمت قبلی متمایز کند. در نهایت به سختی می‌توانید چیزی در بازی پیدا کنید که بتوانید با آن تعامل داشته باشید. در چنین شرایطی که میزان تعامل حتی از درام‌های تعاملی هم کم‌تر است، دشوار بشود Oxenfree 2: Lost Signals را یک بازی ویدیویی تلقی کرد.

به نظر نمی‌رسد که استودیو Night Schools به نقدها و نقطه نظرات مخاطبان ناراضی بازی نخست اهمیتی داده باشد. اما از طرفی روی آن بخش از نظرات مثبت تمرکز زیادی داشته است. افسوس که تکرار همان فرمول آن هم به شکل حتی کسل کننده‌تر از بازی نخست که با وجود تجربه ناقص شروع خوبی به حساب می‌آمد، در Oxenfree 2: Lost Signals جواب نداده است.

دختر مو قرمز نشسته در لبه پرتگاه منتهی به دریاچه زیر نور ماه

بازی Oxenfree 2 یک تجربه ضعیف و ناقص است، نتفلیکس می‌توانست از تجربیات خود نهایت استفاده را ببرد تا بازی از نظر سینمایی بهتر از آن‌چه که هست بشود. اما این فرصت را از دست داد. تجربه بازی Oxenfree 2: Lost Signals حتی برای طرفداران بازی نخست نیز چندان خوشایند نخواهد بود و در بهترین حالت یک بازی معمولی قابل تحمل است.

نقاط مثبت

 • سبک هنری بازی
 • موسیقی درگیر کننده
 • شخصیت‌پردازی برخی از کاراکترها

نقاط منفی

 • نبود گیم پلی آنچنانی و تعامل پایین
 • داستان ضعیف و سطحی
 • عدم پیشرفت

امتیاز ساویس‌گیم: 7 از 10

بازبینی تصویری

کلبه متروکه منطقه کوهستانی بررسی بازی Oxenfree 2: Lost Signals

معدود معماهای بازی اوج تعامل و گیم پلی را به شما ارائه می‌دهند!

 

دختر و پسر در حال گفت و گو روی پل زیر نور چراغ بررسی بازی Oxenfree 2: Lost Signals

برخی از شخصیت‌های بازی جالب و باورپذیر هستند و تعدادی…

 

2 شخصیت در حال قدم زدن زیر نور ماه کامل بررسی بازی Oxenfree 2: Lost Signals

سبک هنری بازی Oxenfree 2 شاخص و متمایز است

نوشتار مرتبط:  بهترین بازی‌های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 

FINAL VERDICT

Oxenfree 2 is a weak and incomplete experience, Netflix could have used their experiences to make the game better cinematically than it is. But they missed this opportunity. The Oxenfree 2: Lost Signals experience will not be very pleasant even for fans of the first game, and is at best a tolerable casual game

:Pros

 • Game art style
 • Engaging music
 • Good characterization for some characters

:Cons

 • Lack of gameplay and low interaction
 • Weak and superficial story
 • lack of progress

SavisGame Score: 7 out of 10

 

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها